obraz Jerzy Jurga

Przez cały lipiec i sierpień w poznańskim Arsenale odbywać się będzie cykl wystaw Galerii Letniej. W tym roku złoży się nań pięć solowych prezentacji młodych polskich artystek: Oli Winnickiej, Oli Gerlach, Magdaleny Franczak, Sabiny Ścisłowicz i Anny Marii Karczmarskiej.

Całość projektu ma charakter interdyscyplinarny, artystki będą realizować instalacje rzeźbiarskie i performances, używać projekcji wideo, malarstwa i fotografii. W warstwie tematycznej panować będzie różnorodność - od metafizycznych kontemplacji po feminizm. Wspólna wszystkim artystkom jest refleksja nad własną obecnością w świecie, zarówno w zaciszu prywatności, jak i wymiarze społecznym, oraz zdolność powoływania wyrafinowanych artystycznie alternatywnych światów. Cykl otworzy Ola Winnicka wystawą zatytułowaną "Everyday, Life Death"; Winnicka otrzymała nagrodę za najlepszy dyplom ASP Poznań w 2005 roku, a zbliżająca się wystawa jest całkowicie nowym projektem i pierwszą duża prezentacją po długiej przerwie. Ola Gerlach zrealizuje instalację modyfikującą przestrzeń Arsenału zatytułowaną "cicho!", używając styropianu jako materiału rzeźbiarskiego. Magdalena Franczak zaprezentuje cykl malarski "Śpiące piękności". W sierpniu w Arsenale gościć będą Sabina Ścisłowicz z dalszym ciągiem swojego projektu z pogranicza video i performance "Sui Generis" oraz Anna Maria Karczmarska z niepokazywanymi jeszcze w Poznaniu realizacjami, wystawa będzie nosić tytuł "Niezbadana kraina".

Projekt powstaje przy współpracy z Fundacją Transmisja i pod patronatem Bęc Zmiany.

Ola Winnicka, "Everyday, Life Death", 10 - 19.07
Ola Gerlach, "cicho!", 20 - 29.07

Magdalena Franczak, "Śpiące piękności", 30.07 - 9.08

Sabina Ścisłowicz , "Sui Generis", 10 - 19.08

Anna Maria Karczmarska, "Niezbadana Kraina", 20 - 31.08

wernisaże: godz. 19.00

Nie po raz pierwszy Jerzy Jurga wystawia w "Arsenale", ale tym razem prezentacja malarstwa ma charakter retrospektywny. Tak pomyślana wystawa pozwala prześledzić twórczość artysty w jej różnych okresach, przyjrzeć się zmianom, szukać stałych punktów, powracających motywów. Ryszard K. Przybylski we wstępie do towarzyszącego prezentacji albumu, pisze: "Jurga (...), myśląc o obrazie, nie abstrahuje od samego procesu tworzenia. Kontekst odkrycia pozostaje dla niego tak samo ważny jak kontekst uzasadniania. Ostateczny kształt obrazu nie musi zapominać przecież o powołującej go do życia idei". Jerzy Jurga jest artystą wszechstronnym. Pisze poezję, konstruuje kusze i warto dodać, że jest w tej materii prawdziwym znawcą. Dlatego uczy przyjeżdżających do niego z całej Polski pasjonatów starej tradycyjnej technologii wytwarzania tej szlachetnej broni.

Wernisaż: 13.07, godz. 18 Wystawa czynna do 5.08

Jerzy Jurga

Młodzi artyści - Stara Winiarnia

Na wystawie pokazane zostaną prace wybranych artystów, których prezentacje odbyły się w przestrzeniach galerii Stara Winiarnia w Zielonej Górze, prowadzonej przez Magdalenę Gryskę oraz Zenona Polusa. Jak piszą autorzy wystawy, w numerologii dziewiątka, zawarta w cyfrze roku, sprzyja zamykaniu pewnych spraw, dlatego jest to dobra okazja do podsumowania i zweryfikowania sensowności istnienia takich efemerycznych obszarów galeryjnych. Dziewiątka to również jedność ale i wolność. Najlepiej realizuje się poprzez służbę dla innych, na przykład kierując galeriami non profit.

Wernisaż: 10.08, godz. 18

Wystawa czynna do 29.08

Zobacz www.arsenal.art.pl