1

Wakacje z robotem

16.01 – 08.02.2008

Studenci Politechniki Poznańskiej, z koła naukowego robotyki "CybAiR", przygotowali dla dzieci i młodzieży półkolonie, na których pokażą młodszym kolegom jak budować oraz programować roboty.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi,  a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem."  
                                                                                                                Konfucjusz

Nie od dziś wiadomo, że budowanie twórczych  konstrukcji rozwija zdolności wizualno - przestrzenne. Natomiast, przy programowaniu robotów kształtuje się logiczne myślenie niezbędne w nauce, ale i w pracy inżyniera. Predyspozycje oraz talenty, które często niespodziewanie ujawniają się w młodym wieku, umiejętnie pielęgnowane, są naszym kapitałem na przyszłość.

Uczestnicy podczas zajęć, poznają świat robotyki codziennie budując oraz  programując zawansowane i często zabawne konstrukcje. Do zbudowania czeka zarówno robot do walk "SUMO" jak i grający z człowiekiem w "kółko i krzyżyk".

Zajęcia oparte są o zestawy edukacyjne Lego Mindstorms NXT.

Jak zapewniają organizatorzy, nie jest to wcale zabawka, świadczyć o tym może fakt że takie zestawy są używane na uczelniach technicznych w całym kraju.

Robot zbudowany z Lego posiada własny mikrokomputer, silniki oraz czujniki: odległości, dźwięku, dotyku i koloru. Ale to nie wszystko, studenci dobudowali do nich kompas, detektor podczerwieni, czujnik temperatury oraz zaawansowany system kamer umożliwiających śledzenie i rozpoznawanie obiektów.

Oczywiście zbudowanego robota trzeba jeszcze "ożywić", przez wgranie odpowiedniego oprogramowania. Co ciekawe z tym zadaniem poradzą sobie nawet ośmioletnie  dzieci, gdyż  będą programować w specjalnie przygotowanym języku obrazkowym. Według opinii ubiegłorocznych kursantów  program jest równie prosty co składanie kloców. Jednak, z pomocą instruktorów, można w nim stworzyć bardzo zaawansowane algorytmy. Na uczestników, powyżej 12 roku życia, czeka powszechnie stosowany na uczelniach język C++, oczywiście wprowadzany od podstaw.

Bardziej ambitni, będą mogli udoskonalić  robota do walk SUMO, weterana wielu pojedynków oraz kroczącego ,,Qadrabota"

Z całą pewnością warto zainwestować w rozwój swojego dziecka. Kto wie, może robotyka stanie się jego pasją i za kilkanaście lat to właśnie jego robot będzie badał powierzchnię Marsa.

Warsztatom patronuje koło naukowe Automatyki i Robotyki "CybAiR"

Informacje: