Wieczór historyczny

2008-12-05 ( piątek )
Urząd Miasta Lubonia, pl. Edmunda Bojanowskiego 2, Luboń k/Poznania

Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na trzynasty Wieczór Historyczny. Wstęp jest bezpłatny.

W pierwszej części wieczoru, w holu, odbędzie się spotkanie na wystawie historycznej "Fabryka Chemiczna w Luboniu. Modernistyczna architektura Hansa Poelziga". Zrealizowana w latach 1908-1914 fabryka superfosfatu i kwasu siarkowego pierwotnie należąca do koncernu Moritza Milcha & Co. odznaczała się wyjątkowymi walorami architektonicznymi. Ten jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie zaprojektował słynny architekt Hans Poelzig (zdjęcie lubońskich zakładów można znaleźć w każdym europejskim podręczniku omawiającym architekturę XX wieku).

Gościem drugiej części spotkania, w sali sesyjnej, będzie prof. dr hab. Wiesław Olszewski, który zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli". Jak pisze autor we wstępie: Stoki poznańskiej Cytadeli kryją szczątki tysięcy ofiar XIX i XX-wiecznych konfliktów zbrojnych, spoczywających w obszarze jednej z piękniejszych w Polsce, acz mało znanej nekropolii. Pochowano tutaj ponad 5800 żołnierzy radzieckich, około 1500 polskich, przeszło 1300 francuskich, około pół tysiąca brytyjskich - w tym różnych krajów Commonwealthu. Poprzez cmentarz parafialny św. Wojciecha, tradycja pochówków w tym miejscu ciągnie się nieprzerwanie od 175 lat. Pomimo to nekropolia, a właściwie cmentarz na stokach nie doczekały się gruntownego opracowania.

Wiesław Olszewski jest historykiem w Instytucie Historii UAM. Zajmuje się dziejami powszechnymi XIX i XX wieku oraz kulturą obszarów pozaeuropejskich, głównie Azji i Pacyfiku. Prowadzi liczne badania na Dalekim Wschodzie, w tym nad tamtejszymi grupami etnicznymi, a w latach 1990-1991 na uniwersytetach w Chengdu (Sichuan) i Nankinie (Jiangsu). Jest autorem wielu książek, m.in.: Historii Wietnamu (1991), Historii Australii (1997), Świata po 1945 roku (2001). Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania dorobku kulturowego narodów Azji i Pacyfiku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wietnamskim Orderem Przyjaźni.