foto

"Akordy światła i koloru. Twórczość Wojciecha Weissa i Aneri Ireny Weissowej"

2008-11-09 ( niedziela ) – 2008-12-21 ( niedziela )
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Prezentacja pochodzących z prywatnej, rodzinnej kolekcji prac Wojciecha Weissa i jego żony Ireny jest okazją do przypomnienia dorobku wybitnego artysty, podkreślenia różnorodność jego dzieł i korelacji z wieloma stylami i nurtami.

To także sposobność do zobrazowania malarskich osiągnięć Ireny Weiss, używającej artystycznego pseudonimu Aneri. Ekspozycja nawiązuje do wcześniejszych wspólnych ekspozycji dzieł Weissów - pierwsza z nich odbyła się już w 1926 roku na wystawie Towarzystwa Sztuk Pięknych we Lwowie /"Aneri, Weiss, Wyczółkowski"/.
Zgromadzone na wystawie prace pozwalają prześledzić drogę artysty: od akademickich rysunków, poprzez malarstwo klasyczne, obrazy z charakterystycznie rozjaśnioną paletą barwną, do dzieł utrzymanych w stylistyce impresjonizmu, ekspresjonizmu czy symbolizmu. Nietrudno dostrzec w jego pracach analogie do twórczości wielkich mistrzów czy np. sztuki japońskiej, co nie przeszkodziło jednak malarzowi w wypracowaniu własnego, rozpoznawalnego stylu.
"Pragnę, aby moje obrazy były emocjonalnym wrażeniem, jakiego doznaję w obliczu natury i jej najprzedniejszych zjawisk - mówił artysta w wywiadzie prasowym z ok. 1934 roku. Nie jestem naturalistą, który jak fotograficzny obiektyw notuje kronikę życia, nie jestem realistą, który opisuje dokładnie elementy przyrody, obraz mój jest wizualnym doznaniem moim, jest plastycznym zamknięciem kolorystycznych odczuć. Stając przed naturą, wszystko co nie jest istotne, co mi jest niepotrzebne, pomijam i opuszczam, szczegóły, które nie podnoszą wrażenia, nie istnieją dla mnie. Tworzę harmonię barwną, symfonię kolorystyczną, która ma logikę istnienia sama w sobie. Staram się odnaleźć to, co jest najciekawsze w danym zjawisku, najistotniejsze i to przemienić na wartości malarskie. To wszystko".
Dorobek Ireny Aneri Weissowej, tkwiącej niejako programowo w cieniu męża, często nie jest właściwie doceniany.
"Obok pejzaży, chętnie malowała martwe natury, o różnorodnej tematyce. Oprócz "tradycyjnych" układów jabłek, butelek, czy też pater z owocami, artystka wprowadza bardziej dowolne elementy. /.../ Sięga również po tematy nietypowe, zastanawiające z dzisiejszego punktu widzenia. Z konstrukcji sztalugi zwisa zając, a obok niego purpurowa tkanina i dynie w wiklinowym koszu. Na brunatnych deskach podium leżą martwe kaczki, zakomponowane w ciekawym układzie z żółtym czajnikiem w tle. Obrazy te stanowią o oryginalności jej malarstwa, artystka stara się wyjść poza utarte kanony, sięga po inne rekwizyty, jakby w poszukiwaniu odrębnych rozwiązań formalnych. /.../ Mimo różnorodnej tematyki jej obrazów, postrzega się ją jako malarkę kwiatów, która jak nikt inny potrafi oddać ich niepowtarzalne piękno".
Ekspozycja pokazuje, że Aneri nie naśladowała jedynie twórczości Wojciecha Weissa, choć, co zrozumiałe, znaleźć można w ich pracach wiele wspólnych fascynacji.
Wystawa "Twórczość Wojciecha Weissa i Aneri Ireny Weissowej" przygotowana została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Sala Marmurowa, 102, 103 - bilety: 10, 12 zł, grupowe: 8 zł
Wystawa czynna do 21.12.08

25.11.08 o godz. 18.00 w Holu Balkonowym odbędzie się otwarty wykład Marii Gołąb pt. "Młody Weiss".

Zobacz www.zamek.poznan.pl