foto

Rajd Grunwaldzki 2011 - zgłoszenia udziału

07.04 – 31.05.2011

Rajd Grunwaldzki 2011 - największa impreza turystyczna organizowana przez ZHP. Od 7 do 11 lipca szlakami mikroregionu "Pogranicza" wędrować będą harcerze, rodziny, grupy szkolne, kluby turystyczne i grupy przyjaciół. Będzie to niezwykła przygoda w mało dotąd znanym, nowym nurcie łączącym turystykę aktywną z tzw. turystyką kulturową. Zgłoszenia do 31 maja br.

Uczestnik rajdu nie będzie oglądał mijanych miejscowości i obiektów jak przez szybę, ale pozna je z bliska - wszystkiego będzie można dotknąć, poszperać w zakamarkach, odkryć to, czego nikt wcześniej nie odkrył. Na turystów czeka aż dziewięć tras różniących się programem i stopniem trudności. Miłośnicy gier fabularnych będą mogli wziąć udział w grze Live Action Role Playing, czyli w RGP w terenie - będzie można wcielić się w postacie z czasów Średniowiecza, w prawdziwie historycznej scenerii uczestniczyć w turniejach rycerskich, warsztatach tańca i pieśni dworskiej, a także szukać śladów przemarszu wojsk króla Jagiełły pod Grunwald sprzed ponad 600 lat.

Na innych trasach uczestnicy będą rozwiązywać historyczne zagadki i poszukiwać zaginionych przedmiotów, w klimacie znanym z książek o "Panu Samochodziku" i filmów o Indianie Jonesie. Specjalna oferta przygotowana jest dla fanów komiksów "Kajko i Kokosz" - na pięć dni będzie można przenieść się do słowiańskiego grodu, poznać obyczaje, kulturę i codzienne życie naszych przodków. Coś dla siebie znajdą na Rajdzie Grunwaldzkim osoby zainteresowane etnografią i psychologią społeczną, a także miłośnicy krajoznawstwa, spływów kajakowych i wycieczek rowerowych.

Areną wydarzeń będzie "Pogranicze" - mikroregion położony na styku granic województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jest to mało znany zakątek Polski, ale obfitujący w miejsca i zjawiska, dzięki którym każdy zechce wracać tam przynajmniej raz w roku. Skąd wzięła się nazwa "Pogranicze"? Spotykają się tutaj granice dawnych zaborów, można znaleźć unikatowe umocnienia z czasów I i II wojny światowej, granice zasięgów dialektów i gwar regionalnych, zjawiskowe kompleksy leśne i rezerwaty przyrody, a przede wszystkim zróżnicowaną kulturę ludową, która wciąż jest żywa i stanowi ważny element życia mieszkańców mikroregionu.

Więcej informacji na temat programu imprezy można znaleźć na stronie www.rajdgrunwaldzki.zhp.pl - tam też dostępny jest formularz zgłoszeniowy, który należy wypełnić do 31 maja.