logo

Akademia Mody

2012-03-10 ( sobota ) – 2012-04-21 ( sobota )
Pracownia SztukaPuka, ul. Matejki 44/2 w Poznaniu

soboty, godz. 14.00 - 15.30 (grupa 9 - 13 lat)
sobota, godz. 16.00 - 18.00 (grupa 14 - 19 lat) Akademia Mody,

Prowadzona przez kostiumolog i projektantkę mody Agę Ostrowską, to zachęta do kreatywnego podejścia do różnorodnych materiałów i technik w celu tworzenia oryginalnych elementów garderoby i dodatków. Czerpiąc inspirację z trendów w historii, oglądając żurnale oraz analizując kolekcje znanych projektantów uczestnicy wykonają dodatki i kostiumy własnego pomysłu, ucząc się przy okazji niezbędnych technik: szydełkowania, szycia, aplikacji, haftu. Praktyczne podejście będzie przeplatać się z fantazją przy tworzeniu form użytkowych jak i niezwykłych nakryć głowy i kostiumów.
Każde spotkanie warsztatowe rozpocznie się teoretycznym wprowadzeniem. Nawiązując do historii mody w oparciu o fotografie, rysunki, żurnale, etc., poprzez przykłady konkretnych realizacji, które można pooglądać, dotknąć, przymierzyć, uczestnicy przejdą do wykonania konkretnych projektów.
Program kursu:
SZYDEŁKOWE PASKI.
Przyjrzymy się historii szydełka, obejrzymy różne projekty wykonane tą techniką, porozmawiamy o narzędziach  i materiałach, dowiemy się co to oczko łańcuszka i czym się różni słupek od półsłupka, a później, bogatsi w wiedzę zrealizujemy swój pierwszy projekt: kolorowy, szydełkowy pasek z klamerką.

FASCYNUJĄCE FASCYNATORY.
Czym różni się fascynator od tradycyjnego kapelusza? W jakim kraju jest on najbardziej popularny? Z czego jest zrobiony? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas zajęć - zapoznamy się z przykładami najbardziej oryginalnych fascynatorów, obejrzymy gotowe projekty , a na koniec wykonamy samodzielnie swój projekt. Technika: szycie ręczne i klejenie.

APLIKACJE.
Ozdabianie garderoby to oddzielny rozdział w dziedzinie mody. Nauczymy się projektować aplikacje wykorzystując do tego celu resztki tkanin, tasiemki, koraliki, cekiny, etc. Na koniec przyszyjemy własnoręcznie aplikację do wybranej części garderoby (uczestnicy przynoszą ze sobą bluzkę , spódniczkę lub inny element garderoby, który będą ozdabiać).

TOREBKI.
Niezwykle ważny element kobiecej garderoby to jednocześnie w historii mody różnorodność form i materiałów. Uczestnicy wykonają torebkę, zapoznając się z różnymi ozdobnymi ściegami ręcznymi. Przy pomocy kolorowej muliny ozdobią prostokąty z tkaniny, które po zszyciu i dorobieniu rączek stanowić będą idealne uzupełnienie dziewczęcej garderoby.

ZMIANA FUNKCJI - czyli kreatywny recykling odzieżowy.
Czy ze swetra można zrobić gorset? Czy nogawka spodni może być woreczkiem na drobiazgi? Zobaczymy jak z męskiej koszuli zrobić sukienkę, ze starych jeansów - spódnicę, przyjrzymy się kolekcjom projektantów, którzy wykorzystują używane ubrania do tworzenia całkiem nowych wzorów, a na koniec uszyjemy i ozdobimy getry wykorzystując do tego celu rękawy swetra.

KOSTIUM - NIECH ŻYJE WYOBRAŹNIA!
Na ostatnim spotkaniu z cyklu zajmiemy się kostiumem teatralnym, zastanawiając się od czego zaczyna się praca nad kostiumem, jak powstaje, jakie funkcje musi spełniać. Obejrzymy różne kostiumy, a następnie podzieleni na grupy zaprojektujemy awangardowe kostiumy z niekonwencjonalnych materiałów.
Prowadząca: Agnieszka Ostrowska - ukończyła Wydział Wzornictwa w WSSS w specjalności projektowanie ubioru oraz specjalizację konesersko- antykwaryczną. W Instytucie Historii Sztuki UAM zajmuje się projektowaniem kostiumów, tkaniną unikatową oraz działalnością edukacyjną.

Terminy: 10, 17, 24, 31 marca, 14, 21 kwietnia.
Koszt: 210 zł/cykl.
Tematy warsztatów wspólne dla wszystkich grup, program zajęć dostosowany do wieku. Planowana jest kontynuacja warsztatów (maj-czerwiec), z uwzględnieniem kroju i szycia maszynowego.

Zobacz www.sztukapuka.pl