09.12.2012
14:00 20:30

Gra odbywa się dwukrotnie - o 14:00 i o 17:30

Hans Paasche: Großpolen Hero

Gra terenowa / reżyseria: Bartek Frąckowiak, dramaturgia: Piotr Grzymisławski, scenografia: Anna Maria Karczmarska, muzyka: Krzysztof Kaliski, współpraca: uczniowie Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim

Poznań, 14.00-17.00 oraz 17.30-20.30

"Nazywam się Paasche, byłem oficerem marynarki, a teraz jestem rewolucjonistą" (Berlin, 9 listopada 1918 roku). Hans Paasche, urodzony w 1881 roku w majątku Zacisze (Waldefrieden), położonym na terenie gminy Krzyż, był jednym z najbardziej niezwykłych i zarazem nieznanych bohaterów Wielkopolski. Pacyfista, etnolog, fotograf, feminista, ekolog, wegetarianin, obywatel świata, ale także były myśliwy i oficer nawigacji na okręcie wojennym, strzegącym wybrzeża niemieckiej kolonii w Afryce Wschodniej. Punktem zwrotnym w życiorysie Hansa było uczestnictwo w powstaniu Maji-Maji w koloniach niemieckich - po powrocie do kraju Paasche krytykował sposób prowadzenia wojny podczas powstania, wygłaszał publicznie wykłady, w których wzywał do działań pokojowych, a także pisał utwory literackie, które do dziś zaskakują swoją aktualnością. Tak rozpoczęła się jego droga do działalności prospołecznej - organizowania ruchów młodzieżowych, w których propagowano ideały pacyfistyczne i antykolonialne. Życiowa postawa Hansa Paasche wpisuje się w nurt myśli związanych z teorią postkolonialną, nośną i popularną we współczesnych badaniach humanistycznych.
Niezwykłą biografią Hansa Paasche zafascynowani są uczniowie z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim oraz ich nauczucielka historii - Ludmiła Wicher. To dzięki jej staraniom utworzone zostało imponujące archiwum krzyskiego bohatera i udało się nawiązać kontakty z rodziną Hansa, jego biografem - Wernerem Lange i antropologiem z Sapporo - dr Hiroshim  Odą.

Pierwszym etapem projektu były warsztaty dla gimnazjalistów Hans Paasche. Interwencje (prowadzenie: Bartek Frąckowiak, Piotr Grzymisławski, Magdalena Ośko, Maciej Bogunia). Warsztaty zainspirowane zostały twórczością literacką tego niezwykłego wielkopolskiego bohatera, a dokładnie zbiorem fikcyjnych listów Wyprawa Afrykanina Lukangi Mukary w głąb Niemiec, będących krytyką ówczesnej (a może także dzisiejszej) kultury europejskiej. W parodystycznym tonie ukazane zostały tu zwyczaje z początku XX wieku, oglądane okiem człowieka z innej kultury - fikcyjnego Afrykanina sporządzającego wnikliwe notatki na temat kultury, ekonomii i życia społecznego ówczesnych Niemiec. Po zapoznaniu się z tymi tekstami młodzież utrwalała odkrywane przez siebie współczesne oblicza Krzyża, a efekty tych poszukiwań zostały zaprezentowane   w połowie listopada podczas wystawy wieńczącej tę część projektu. Prace zaistniały w różnych przestrzeniach kulturalno-usługowych  Krzyża, takich jak okna miejscowej biblioteki czy witryna u fryzjera.
Gra terenowa jest z kolei pewnego rodzaju podróżą, której uczestnicy podążać będą za głosem przewodnika-narratora, prowadzącego ich do poszczególnych lokalizacji. W kolejnych miejscach napotkają rozmaite sytuacje-klisze z życia Hansa, które pod wpływem ich obecności będą się zmieniać. Uczestnicy poruszać się będą po centrum Poznania w niewielkich grupach, lecz każda z nich doświadczy czegoś innego, unikatowego, dostępnego właśnie tym kilku osobom. Dopiero ostatnie miejsce będzie wspólne dla wszystkich uczestników tej performatywnej podróży, lecz aby do niego dotrzeć, najpierw trzeba dać się unieść tajemniczej fabule...

Zobacz www.wielkopolska-rewolucje.pl