Prawne i podatkowe aspekty prowadzenia działalności gospodarczej

2014-05-08 ( czwartek )
MTP, Pawilon 15, 1.C

Z natury każde przedsięwzięcie gospodarcze jest ryzykowne. Należy zadać sobie zatem pytanie czy jesteśmy gotowi odpowiadać za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej całym swoim majątkiem bez ograniczeń? A może wyeliminowaliśmy odpowiedzialność majątkową, ale ceną za to jest "podwójne" opodatkowanie naszych przychodów - np. w sp. z o.o.? Odpowiadając na te pytania należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej, albo nad optymalizacją już prowadzoną działalność gospodarczej. Oczywiście należy zastanowić się jakie są jej koszty względem spodziewanych korzyści oraz rozważyć czy forma, w której chcemy prowadzić biznes będzie odpowiednia ze względu na przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej.

Niniejszy wykład ma pomóc w znalezieniu właściwej ścieżki pośród "gąszczu" ustaw, przepisów, paragrafów, zasad, wzorów urzędów i instytucji.  Ma pomóc  zminimalizować Państwu  to,  co  nieodłącznie  łączy  się  z  działalnością  gospodarczą, czyli ryzyko jej prowadzenia. Biorąc pod uwagę  realia polskiej gospodarki  nie można go  całkowicie wyeliminować, ale  znając podstawowe  regulacje  prawne  ich  interpretację  i  skutki, można  to  ryzyko doprowadzić do akceptowalnego poziomu.

Przedsiębiorcy coraz chętniej poszukują innej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej niż jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona w oparciu o wpis do CEIDG. Coraz chętniej sięgają po spółki prawa handlowego. Przede wszystkim spółki osobowe, jako alternatywę dla spółki z o.o., lub spółki akcyjnej. Z jakiego powodu? Przez korzystne zasady opodatkowania dochodów na poziomie wspólników (a nie na poziomie spółki, a następnie wspólników). Co do zasady wiąże się to jednak nadal z ryzykiem osobistej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki osobowej. Dlatego punktem odniesienia dzisiejszego wykładu będzie spółka komandytowa łącząca: korzyści podatkowe spółki osobowej oraz ochronę przed osobistą odpowiedzialnością wspólnika za zobowiązania spółki (ograniczona odpowiedzialność komandytariusza).

PROWADZĄCY

Beata Graczyk - radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu

ukonczyła aplikację sądową przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, a także Studium des deutschen Rechts - Studium Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu; odbyła roczne stypendium w ramach programu UE SOCRATES/ ERASMUS na Wydziale Prawa - Rechtswissenschaftliche Fakultät Uniwersytet CAU zu Kiel w Niemczech.

Zajmuje się doradztwem w zakresie prawa spółek i obsługi korporacyjnej, w tym w projektach przekształceń  własnościowych i skomplikowanych procedur z zakresu prawa handlowego dla inwestorów polskich i zagranicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej przedsiębiorców, w szczególności z niemieckim kapitałem, zdobyte w krajowych i międzynarodowych kancelariach prawnych. Specjalizuje się w sporządzaniu i opiniowaniu wszelkiego rodzaju umów używanych w obrocie gospodarczym, także międzynarodowym. Zajmuje się także doradztwem prawnym w zakresie wypowiadania i odstępowania od umów oraz rozliczeń i sporów wynikających z realizacji kontraktów. Dla swoich Klientów prowadzi liczne sprawy sądowe o znacznej wartości przedmiotu sporu lub skomplikowanym stanie faktycznym.

Małgorzata Ostrowska-Krzewina - doradca podatkowy

Specjalizuje się w obsłudze podatkowej przedsiębiorców i spółek prawa handlowego, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym świadczonym na rzecz podmiotów gospodarczych, również zagranicznych, w szczególności z niemieckim kapitałem. Oprócz pracy na rzecz polskich podmiotów gospodarczych zajmuje się obsługą transakcji i przepływów finansowych na poziomie międzynarodowym. Jej specjalizacją są postępowania podatkowe i kontrolne, ceny transferowe oraz zagadnienia związane z krajową oraz międzynarodową optymalizacją prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w grupach kapitałowych, jak również w specjalnych strefach ekonomicznych.