Zdjęcie dębowej łodzi fot. Ł. Gruszczyński

Inauguracja obchodów 1050-lecia Chrztu Polski

2016-01-29 ( piątek )
Rezerwat Archeologiczny Genius loci, ul. Posadzego 3, Poznań

Uroczyste rozpoczęcie roku jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski. Na ul. Posadzego 3, w budynku Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, zaprezentowana zostanie rzeźba łodzi wykonana z fragmentów tysiącletnich dębów. Zainaugurowane zostaną także comiesięczne publikacje kalendarza ulicznego zatytułowanego "Świat około 966".

Dębowa łódź wykonana z drewna pochodzącego z konstrukcji budowanych w X wieku, symbolicznie wprowadzi Rezerwat Archeologiczny Genius loci w uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. Rzeźba wykonana została przez VIII Pracownię Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Raby i mgr Łukasza Gruszczyńskiego.

Wystawa nawiązuje do chrześcijańskiej symboliki łodzi i jej wczesnośredniowiecznej ikonografii. Ekspozycja zainauguruje pierwszy etap obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wernisaż połączony zostanie z promocją książki pt. "966 - Pamięć w dębie zachowana". Planowane jest także otwarcie wystawy plenerowej "Świat około 966", ekspozycja przybierze formę "kalendarza ulicznego"!

Publikowane co miesiąc postery opowiadać będą, co działo się w drugiej połowie X wieku w ówczesnym świecie, zarówno w jego centrum, jak i na rubieżach? Kalendarz uliczny "Świat około 966" stworzy możliwość realizowania wędrówki w czasie i przestrzeni, odkrywania co miesiąc nowych zakątków, poznawania arcydzieł sztuki, architektury i techniki sprzed ok. 1050 lat.

Kolejne części kalendarza wieszane będą co miesiąc naprzeciwko siedziby Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim (ul. Posadzego 3). W siedzibie Genius loci otrzymać będzie można specjalną teczkę do gromadzenia materiałów informacyjnych, które będą udostępniane w kolejnych miesiącach!