Wszyscy wiemy, jak ważną dziedziną naszego życia jest sport!

Igrzyska olimpijskie to najstarsza międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Marzeniem każdego dziecka rozpoczynającego zabawę w sport, a później ciężki trening wiążący się z wieloma wyrzeczeniami jest udział w Igrzyskach Olimpijskich. Idea Olimpizmu łączy sport z kultura i wychowaniem, dąży do stworzenia drogi życiowej opartej na radości z podejmowanych wyzwań sportowych oraz opiera się na szacunku wobec uniwersalnych wartości i fundamentalnych zasad etycznych.

Sport uczy współzawodnictwa, odpowiedzialności, sumienności, kształtuje charakter, poprawia kondycję fizyczną, zdrowie i samopoczucie.

Istotna rolę w Polski sport wnieśli Poznaniacy, których sylwetki pragniemy państwu zaprezentować. Poznań wychował sobie wielu wybitnych olimpijczyków.

Zapewne wszyscy znamy Szymona Ziółkowskiego naszego złotego medalistę w rzucie młotem z Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000r, czy Anetę Konieczną (Patuszkę) kajakarkę Poznani Poznań, trzy krotną medalistkę Igrzysk Olimpijskich (brąz Sydney 2000 i Ateny 2004 oraz srebro Pekin 2008). Jednak mało z nas wiem, kim byli; m.in. Henryk Będziński czy Waldemar Ciesielczyk.

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami olimpijczyków- dumy naszego miasta!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej