Jubileusz i nowy patron szkoły na Dębcu

- Pamiętam jak ta szkoła się zmieniała. Miała różnych patronów, ale najważniejsi byli tu nauczyciele. I w dniu ich święta chciałem serdecznie podziękować i złożyć życzenia pedagogom. To oni są zawsze najważniejsi. To oni kształcą pokolenia - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania podczas obchodów 70-lecia Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Poznaniu i nadania imienia patrona, którym został marszałek Józef Piłsudski.

70-lecie Zespołu Szkół Licealno - Technicznych
70-lecie Zespołu Szkół Licealno - Technicznych

- Jest to dla mnie dzień szczególny. Miałem bowiem wielkie szczęście, że chodziłem przez pięć lat do tej szkoły, która nauczyła mnie nie tylko konkretnego zawodu. - mówił Jacek Jaśkowiak. - Uczęszczałem  do niej kiedy uczyły tu ikony tej szkoły. Profesor Słodzinka zaszczepiła we mnie zamiłowanie do mitologii. Miałem szczęście, że moim nauczycielem był również legendarny profesor Wiczewski, czy zmarły w tym w roku profesor Lewandowski. Te niezwykłe postaci potrafiły nas przygotować do egzaminów. Nie mieliśmy żadnych kompleksów w stosunku do absolwentów najlepszych liceów w Poznaniu i Wielkopolsce - dodał prezydent.

Jubileusz 70-lecia szkoły zbiegł się z innym, jakże ważnym w życiu społeczności szkoły, momentem - nadaniem imienia patrona, którym został marszałek Józef Piłsudski. Uchwałę taką podjęła w lutym tego roku Rada Miasta, co oficjalnie potwierdził podczas uroczystości jej przewodniczący, Grzegorz Ganowicz. Głos zabrał również Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

- Również mój ojciec kończył to technikum. W 1970 roku. Ta szkoła, o czym wspominał już prezydent Jaśkowiak, również jemu dała dużą szansę, bo z powodzeniem startował na Politechnikę Poznańską - zdradził Mariusz Wiśniewski. - Korzystając z okazji, bo dzisiaj przypada Dzień Edukacji Narodowej, chciałbym wszystkim poznańskim nauczycielom i wychowawcom złożyć podziękowania za ich codzienną, niełatwą pracę w wychowywaniu młodych ludzi.

Przed oficjalną uroczystością odbyła się msza św. w Kościele pw. Świętej Trójcy na Dębcu skąd przeszedł uroczysty przemarsz do budynku szkoły. Po ceremonii z kolei przyszedł czas, żeby kilkuset absolwentów mogło zwiedzić swoją dawną szkołę, obejrzeć stare zdjęcia i archiwalne kroniki, a później spotkać się i porozmawiać ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy.