Medale dla małżonków

Marsz Mendelssohna, tort weselny, koncert i toasty - to wszystko towarzyszyło ceremonii wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W poniedziałek w Urzędzie Miasta prezydent Poznania uhonorował w ten sposób 26 par.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Uroczystość rozpoczęła się przy dźwiękach Marsza Weselnego Mendelssohna, po którym małżonkowie odebrali medale z rąk Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta.

- Chwila, w której mogę w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyć Państwu te medale, jest dla mnie najprzyjemniejszym z obowiązków - mówił prezydent Poznania, honorując pary odznaczeniami. - Cieszę się, gdy udzielam ślubu młodym parom, ale to właśnie widok osób w Państwa wieku, idących przez miasto pod rękę, jest dla mnie wyjątkowo cenny. Są Państwo wzorami nie tylko dla swoich dzieci i wnuków, ale dla wszystkich poznaniaków. Gratuluję, życzę zdrowia i kolejnych dziesięcioleci razem.

Nie zabrakło też toastu, tortu i licznych życzeń, jakie jubilatom składały rodziny. Po wręczeniu medali pary mogły wysłuchać krótkiego koncertu.

Aby otrzymać medal za długoletnie pożycie, trzeba wytrwać co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiedni wniosek. W dokumencie musi znaleźć się data i miejsce zawarcia małżeństwa oraz numery PESEL małżonków. Najczęściej taki dokument składają dzieci jubilatów.

AW