Prezydent pogratulował sportowcom

- Dzięki temu co robi Posnania ośmiuset zawodników, z czego 85% to młodzież, ma możliwość treningu i to w takich dyscyplinach, które bardzo uczą życia. Jestem pod wrażeniem tych dziewięciu sekcji. Życzę, żebyśmy dalej funkcjonowali razem. W tych czasach podziałów nic nie łączy tak jak sport - powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, podczas 110. urodzin klubu.

110 lat KS Posnania
110 lat KS Posnania

Klub Sportowy Posnania jest jednym z najstarszych w Polsce. W tym roku obchodzi 110. rocznicę powstania. Z tej okazji jego zasłużeni działacze, zawodnicy i trenerzy spotkali się w auli Politechniki Poznańskiej.

- Czy jubilatowi można życzyć stu lat, gdy ma już 110? Na pewno można życzyć kolejnych stu. Klub przetrwał dwie wojny światowe, przetrwał upadek socjalizmu, transformację, trudne lata, w których trzeba się było dostosować się do nowej rzeczywistości - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - To, że możemy dzisiaj świętować jubileusz 110-lecia klubu to zasługa wszystkich Państwa, a przede wszystkim jego założycieli oraz członków. Gratuluję i życzę kolejnych wypełnionych sukcesami oraz zwycięstwami lat.

Podczas uroczystości przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz olimpijskich wręczyli medale zasłużonym działaczom i zawodnikom klubu.

Klub sportowy "Posnania" został założony w maju 1907 roku przez grupę polskiej młodzieży wywodzącej się ze środowisk rzemieślniczych i kupieckich miasta Poznania. Początkowo jako klub  piłkarski występował pod nazwą "Normania". W roku 1912 Klub zmienił nazwę na "Posnania" i przyjął biało-czerwone barwy, a znaczek klubowy nawiązywał do herbu miasta Poznania.

Po II wojnie światowej już 24 maja 1945 roku wznowiono działalność klubu. Niestety brak własnych obiektów nie pozwolił na rozwinięcie działalności. Punktem zwrotnym w historii klubu było powołanie Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy "START" , które przejęło tradycje "Posnanii".

W latach 60. i 70. wybudowano na Winogradach stadion z halą i basenem pływackim. Nad Wartą powstała przystań z warsztatami, basenami treningowymi dla kajakarzy i wioślarzy, a nad jeziorem Kierskim zbudowano okazałą przystań żeglarską wraz z hotelem i zapleczem gastronomicznym. Nowa baza oraz ustabilizowana sytuacja finansowa sprawiły, że o KS "Posnania" coraz głośniej było na sportowych arenach. Najwięcej sławy przynosili klubowi przedstawiciele sportów wodnych i gier zespołowych.

Od roku 1989 Klub jest jednostką samodzielną. W kwietniu 2005 roku jego obiektom przy ulicy Słowiańskiej nadano imię Franciszka Karłowskiego. Obecnie w "Posnanii" działa dziewięć sekcji: kajakowa, w skład której wchodzą dwie grupy: kajakarzy i kanadyjkarzy, wioślarska, pływacka, rugby, motorowodna, tenisa ziemnego, żeglarska oraz piłki ręcznej. Klub skupia ponad 800 sportowców, z których 85 procent to młodzi zawodnicy. Ponadto aktywnie współpracuje ze szkołami oraz Uczniowskimi Klubami Sportowymi. Klub ma również poważne osiągnięcia w organizacji imprez sportowych, które osiągały wysoką ocenę władz federacji i związków sportowych.

Alicja Wesołowska/biuro prasowe