Prezydent Poznania z wizytą w Kijowie

Prezydent Poznania spotkał się w Kijowie z merem tego miasta Witalijem Kliczko. Wizyta miała na celu wzmocnienie relacji oraz rozwój współpracy między oboma miastami. - Ukraina jest dla Polski i Poznania kluczowym partnerem - zapewniał Jacek Jaśkowiak w przemówieniu wygłoszonym podczas obchodów Dnia Kijowa. Poniżej zamieszczamy cały tekst przemówienia.

Prezydent Poznania spotkał się w Kijowie z merem tego miasta Witalijem Kliczko
Prezydent Poznania spotkał się w Kijowie z merem tego miasta Witalijem Kliczko

Szanowne Panie i Panowie!

Drogi Gospodarzu - Merze Kijowa Witaliju Kliczko - i drodzy przedstawiciele władz miejskich!

Przede wszystkim chciałbym wyrazić ogromną radość z powodu kolejnej wizyty w Kijowie.  Tym razem mam zaszczyt reprezentować polski samorząd i polskie miasta. Dziękuję za zaproszenie, za Waszą otwartość i gościnność.

Bardzo cenimy sobie nasze wzajemne relacje. Jesteśmy sąsiadami, ale łączy nas coś więcej - to podobne szanse i zmiany społeczne, ale też zbliżone problemy - charakterystyczne dla miast leżących w krajach o młodej demokracji. Dlatego pogłębianie wzajemnych relacji i zacieśnianie współpracy jest w dalszym rozwoju naszych miast elementem niezbędnym. Takie spotkanie, jak dzisiejsze, to idealna okazja służąca wzmacnianiu naszego obecnego i przyszłego partnerstwa.

Moim zdaniem silna i niezależna Ukraina leży w interesie Polski i polskich miast.
Podobnie jak Niemcy, kraj ten - w kontekście relacji dobrosąsiedzkich - jest naszym kluczowym partnerem. Zróbmy, co w naszej mocy, by utrzymywać i rozwijać te stosunki z korzyścią dla obu stron.   

W Poznaniu, który reprezentuję, mieszka ogromna liczba obywateli Ukrainy, którzy pracują, studiują i prowadzą w naszym mieście interesy. Oceniamy, że stanowią około 10% populacji naszego regionu. Cenimy ich za wkład w naszą gospodarkę, a także za wzbogacanie naszego życia społecznego i kulturalnego. Istotnym elementem w dalszym umacnianiu relacji między naszymi narodami są bez wątpienia połączenia lotnicze między Poznaniem a ukraińskimi miastami. Funkcjonują loty do Kijowa oraz do Lwowa. Wkrótce ruszą połączenia do Odessy i Charkowa.  

Dziś spotykamy się z okazji Dnia Kijowa. Miasto świętuje rocznicę swojego założenia, przez co jest jeszcze piękniejsze niż na co dzień - pełne życia i ludzi,. Wszyscy wiemy, jak istotna jest ta stolica dla tego wielkiego kraju. To niesamowite uczucie, widzieć jej siłę, potencjał i witalność. Władzom miasta - z Merem Witalijem Kliczko na czele oraz mieszkańcom - wszystkiego najlepszego! Jestem pewien, że jak najlepiej wykorzystacie swoją szansę i potencjał tego miasta.

Jestem naprawdę pod wrażeniem ducha Kijowa. Oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych i innych sposobów spędzania czasu. Doceniam Waszą gościnność i życzliwość, która sprawia, że turyści i goście czują się mile widziani i bezpieczni. Nie wspominając o wspaniałej kuchni i radości życia!  

Jako miasta europejskie możemy razem dokonać wspaniałych rzeczy, w różnych obszarach. Kluczem jest intensywna współpraca i wzajemne wsparcie.  

Bardzo dziękuję za zaproszenie Poznania do świętowania razem z Kijowem. Wszystkiego dobrego!