Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Górczyna

Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania, spotkał się z mieszkańcami Górczyna. Rozmawiano między innymi o terenach zielonych, drogach i sprawach komunikacyjnych na osiedlu. Mieszkańcom przedstawiono również planowane inwestycje w tej części miasta.

Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Górczyna
Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Górczyna

Wspomniano o planowanej budowie nowej trasy tramwajowej - od ul. Hetmańskiej na osiedle Kopernika. Co prawda trasa ta tylko graniczyłaby z terenem osiedla, jednak mogłaby w znacznym stopniu odciążyć ul. Głogowską. Dużym udogodnieniem powinien być też wielopoziomowy parking typu Park&Ride na 343 miejsca, który powstanie przy pętli Górczyńskiej. Zarówno ta inwestycja, jak i podobny parking na Miłostowie, powstanie w ramach tzw. III etapu budowy sieci parkingów P&R w Poznaniu. W zakresie planowanych inwestycji znajduje się także budowa nowego dworca autobusowego oraz przebudowa zintegrowanego węzła przesiadkowego. Zainstalowane zostaną tam również - na co zwracali uwagę mieszkańcy - tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach oraz na budynku dworca.

Mieszkańcy Górczyna mają na terenie swojego osiedla odnowiony w zeszłym roku park Górczyński. W niedalekim sąsiedztwie, bo przy Arenie, jeszcze przed wakacjami oddany zostanie do użytku nowy kompleks basenów w Parku Kasprowicza. Przed remontem było to jedno z ulubionych miejsc, gdzie mieszkańcy Górczyna, a szczególnie dzieci i młodzież, spędzali letnie wakacje w mieście. Również nowy obiekt powinien cieszyć się sporym zainteresowaniem już w tym roku.

Mimo że spotkanie było z mieszkańcami Górczyna, to sporo pytań dotyczyło terenów wokół tego osiedla. M.in. mieszkańcy Świerczewa mieli obawy, co do przyszłości Fortu IX i zakusów na ten teren deweloperów. Prezydent rozwiał je tłumacząc, że tereny te, podobnie jak dziewięć fortów głównych, dziewięć pośrednich oraz Cytadela, są objęte ochroną związaną z obszarem Natura 2000. Budowle są niezwykle cennymi miejscami zimowania nietoperzy. Połowa z obiektów należących do ostoi znajduje się na liście 120 największych zimowisk nietoperzy w Polsce.

- W całym Poznaniu inwestujemy w parki i zieleń, czego najlepszym przykładem jest budowany właśnie Park Rataje, czy znajdujący się na Państwa osiedlu - park Górczyński. Robimy wszystko, żeby tej zieleni było więcej. Fort i zieleń wokół niego są dwoma elementami nieodłącznie ze sobą związanymi. Nikogo nie przyciągnie zabetonowane miejsce. Poznaniacy spędzają wolny czas nad Maltą, Wartą, Rusałką, w Strzeszynku i Kiekrzu, czyli wszędzie tam gdzie jest zieleń. Będziemy robili wszystko, że utrzymać te 30% powierzchni miasta, którą stanowią tereny zielone - zapewniał prezydent.

Górczyn miał spory udział w remontach chodników w ostatnich latach. Wyremontowano je m.in. na ul. Jarochowskiego, Góreckiej, Rawickiej i Tarczowej. Mieszkańcy zadawali pytania również o remonty ulic.

- Na remonty dróg przeznaczyliśmy 32 mln zł. Uzgodniliśmy z Radą osiedla, że przedstawi nam listę tych ulic, które w pierwszej kolejności wymagają remontów. Wtedy ustalimy harmonogram napraw - wyjaśniał Jacek Jaśkowiak.

Nie zabrakło też pytań związanych z ul. Głogowską, która przebiega, podobnie jak na Łazarzu, przez środek osiedla.

- Problemem jest niedopasowanie pojemności miasta do liczby samochodów. Cały ruch z Komornik wjeżdża właśnie tędy i jest wtłaczany w kierunku targów. Poznań tego nie wytrzymuje i nie wytrzymuje tego ulica Głogowska - zwracał uwagę Jacek Jaśkowiak. - Zleciłem przygotowanie opinii, w których miejscach ul. Głogowska nie spełnia norm bezpieczeństwa. Tam gdzie będą takie wymagania, tam ta ulica zostanie zwężona do takiej szerokości, na jaką pozwalają przepisy. W mojej ocenie nie ma innej możliwości, by na pewnych fragmentach był tylko jeden pas ruchu.

RB