ELENI

Helena Dzokalub Tzoka z domu Milopulos, znana jako Eleni jak sama o sobie mówi jest Poznanianką urodzoną w Bielawie. Przychodzi na świat jako dziesiąte dziecko Greckich emigrantów: Peryklesa i Despiny Milopulos.

Śpiewa już we wczesnym dzieciństwie, gdyż jak wspomina, wspólne wieczorne muzykowanie w rodzinnym gronie było naturalne jak oddychanie. Dzieciństwo Eleni pełne jest ciepła, miłości i muzyki właśnie.

Debiut sceniczny Eleni datuje się na rok 1969, kiedy to jako uczennica VII klasy szkoły podstawowej zakłada z koleżankami zespół "Niezapominajki". W szkole średniej jest solistką zespołu "Ballada".

W roku 1975 uzyskuje świadectwo maturalne, będąc już absolwentką szkoły muzycznej II stopnia w klasie gitary klasycznej. W tym samym roku zostaje zaproszona do współpracy z nowopowstałym zespołem Prometheus", założonym przez Kostasa Dzokasa. Wtedy to również powstaje pierwszy przebój zespołu "Po słonecznej stronie życia". Od tego czasu do dziś Artystka nie przestaje koncertować, nagrywać kolejne albumy i tworzyć przeboje, słuchane na całym świecie przez kolejne pokolenia.

Do stolicy Wielkopolski Artystka przeprowadza się w 1977 r. szukając miejsca  w sercu kraju i blisko rodziny. Rozpoczyna współpracę z "Poznańska Estradą". Od tej pory jak sama o sobie mówi jest Poznanianką urodzoną w Bielawie.

Dorobku artystycznego Eleni nie sposób przecenić. Artystka wydała 23 albumy. Dwa z nich okryły się "platyną", a osiem "złotem". Do najbardziej znanych utworów Artystki należą między innymi wspomniana "Po słonecznej stronie życia", "Troszeczkę ziemi troszeczkę słońca", "Miłość jak wino", "Zanim czas zmieni nas", "Za wszystkie noce", "Do widzenia mój kochany", "Chcę kochać", "Na miłość nie ma rady".  Przez trzy lata Eleni wygrywała plebiscyt "Lata z Radiem", za co uhonorowano ją tytułem "Królowej Polskiej Piosenki".

Eleni jest laureatką "Złotej Muzy Polskich Nagrań", "Victora" dla najpopularniejszej postaci telewizyjnej oraz członkiem Akademii Telewizyjnej. W 2002 r. otrzymuje złoty medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej za całokształt pracy w dziedzinie promocji polskiej i greckiej kultury. Artystka jest Kawalerem Orderu Uśmiechu przyznawanym przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu na wniosek dzieci zrzeszonych w Zarządzie Wielkopolskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny i Osób Niepełnosprawnych "Rodzina-Rodzinie." W 2005 r. zostaje uhonorowana przez wojewodę wielkopolskiego medalem "Ad Perpetuam Rei Memoriam". Medal ten otrzymują wybitni Wielkopolanie, przedstawiciele różnych środowisk, którzy swoimi dokonaniami na trwale wpisują się w historię i spuściznę województwa.

Eleni znana jest również ze swej działalności charytatywnej. Nie sposób zliczyć koncertów oddanych przez Piosenkarkę na prośbę instytucji i osób prywatnych, z których dochód przeznaczano na pomoc potrzebującym. Owa wyjątkowo serdeczna i nakierowana na pomoc innym postawa Eleni została niejednokrotnie nagrodzona m.in. "Czerwona Kokardką"- wyróżnieniem przyznawanym przez Krajowe Centrum do spraw AIDS, "Złotym Sercem" nadawanym przez Fundację Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Św. Stanisława Kostki w Katowicach, tytułem "Przyjaciel MOPRu" za działalność charytatywną na rzecz seniorów, "Złotym Lofrem" "Miesięcznika Wielkopolanina", "Medalem św. Brata Alberta", statuetką "Wolontariusza Roku 2004" od Hospicjum Domowego i Hospicjum Paliatywnego, tytułem "Poznaniaka Roku 2004" przyznawanym za działalność charytatywną, w wyniku plebiscytu ogłoszonego przez "Gazetę Poznańską."

sieci społecznościowe