JAN GÓRSKI

Urodził się 15 kwietnia 1922 roku w Jagninie. Po ukończeniu podchorążówki działał w Komendzie Oddziału Opatów. W roku 1943 roku przeżył własną śmierć , cudem ocalony z rozstrzelania. Po wojnie przyjechał do Poznania i rozpoczął studia w Akademii Handlowej. Zorganizował Akademicki Legion Pracy, którego członkowie m.in. odgruzowali miasto. Zimą 1950 roku został ponownie aresztowany i skazany na śmierć w więzieniu stalinowskim. Wyrok zamieniono na dożywocie. Z więzienia wyszedł po 7 latach. W wolnej Polsce Sąd Karny uniewinnił Górskiego z fałszywych zarzutów. Po ukończeniu studiów medycznych jako pulmonolog pracował w różnych rejonach Polski, by w końcu osiąść w Poznaniu. Wierny ideałom Armii Krajowej, jest współtwórcą Oddziału Wielkopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (1989), a od roku 2002 stoi na jego czele. Był inicjatorem zakładania w szkołach Klubów Przyjaciół AK. Współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej i związanym z nim Klubem Historycznymi im. "Grota" Roweckiego w Poznaniu. Jest niestrudzonym propagatorem idei patriotycznych, bierze udział w licznych spotkaniach i sesjach, znany ze swoich pogadanek w wielu szkołach, których zaproszeń nigdy nie odrzuca. Wszędzie przypomina, szczególnie młodzieży, o roli myślenia patriotycznego, o nieupraszczaniu historii, o znaczeniu ideałów w czasach niewoli i w czasach demokracji. Dzięki jego działaniom stanął w Poznaniu 26 września 2007 roku pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK u zbiegu al. Niepodległości i ul. Wieniawskiego. Za swój największy sukces sam uznaje zburzenie pomnika generała K. Świerczewskiego przy ul. Grochowskiej w 8 czerwca 2009 roku. Starania o usunięcie pomnika zajęły pułkownikowi kilka lat. Marzeniem Górskiego jest, wyrażona między innymi w związku z obchodami swoich 90. urodzin, chęć odsłonięcia w Poznaniu pomnika Żołnierzy Wyklętych.

Pułkownika odznaczono: Krzyżem Walecznych (1944); Medalem Wojska Polskiego (1948); Krzyżem Armii Krajowej (1977); Krzyżem Partyzanckim (1986); Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998, 2000); Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci i Męczeństwa (2009); Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego (2009)

Na sesji LXXIII w dniu 8 czerwca 2010 roku Rada Miasta Poznania uhonorowała go za zasługi dla zdobycia niepodległości i wielki wkład w wychowanie patriotyczne tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania.

sieci społecznościowe