16. PKO Poznań Półmaraton

Już w najbliższą niedzielę ponad 10 tys. uczestnicków 16. PKO Poznań Półmaratonu pobiegnie ulicami miasta. Tak dużej liczby biegnących nie było od czasów pandemii. Na starcie nie zabraknie zawodniczek i zawodników, których życiówki pozwalają na zmierzenie się z wyśrubowanymi rekordami tego wydarzenia.

Start podczas jednego z poprzednich półmaratonów - grafika artykułu
Biegacze podczas poznańskiego półmaratonu wystartują z ul. Grunwaldzkiej

Najlepsze wyniki w stawce należą do zawodniczek i zawodników z Afryki. Za faworytkę można uważać Kenijkę Shamilę Tekaa Kipsiror, która zwyciężyła w ubiegłorocznym półmaratonie w Gandawie. Wśród panów ciekawie może wyglądać rywalizacja Yigrema Demelasha z Etiopii z Erytrejczykiem Yohanesem Ghebregergisem, mającym na swoim koncie starty w największych imprezach na świecie (maratony w Londynie, Berlinie i Tokio), w których mieścił się w pierwszej ósemce.

Elita 16. PKO Poznań Półmaraton prezentuje się następująco:

Mężczyźni

  • Yigrem Demelash (ETH) PB: 59:19
  • Yohanes Ghebregergis (ERI) PB: 1:00:16
  • Abraham Akopesha (KEN) PB: 1:00:25
  • Ahmed El Jaddar (MAR) PB: 1:00:40
  • Berihun Yerga (ETH) PB: 1:00:55
  • Elvus Tabarach (KEN) PB: 1:01:08

Kobiety

  • Shamilah Tekaa Kipsiror (KEN) PB: 01:07:53
  • Nancy Jepleting (KEN) PB: 1:10:03
  • Nancy Chepleting Meli (KEN) PB: 1:09:44
  • Meskerem Moges (ETH) PB: 1:10:51
  • Maryna Nemchenko (UKR) PB: 1:11:13

Bieg dla Michaliny

Jak co roku imprezie towarzyszą akcje charytatywne. Sponsor tytularny półmaratonu - PKO Bank Polski - zachęca w tym roku do wsparcia akcji "Biegnę dla Michaliny". Dziewczynka choruje na wrodzoną wiotkość mięśni, rodzaj miopatii. Ma też m.in. stopy końsko-szpotawe, przykurcze stawowe, jest w spektrum autyzmu i podatna jest na nawracające infekcje z powodu zalegania wydzieliny w płucach i oskrzelach. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistycznego fotelika oraz terapii. Jest podopieczną Fundacji Niesiemy Nadzieję. 

Strefy kibica

Na całej trasie nie zabraknie stref kibica. Wiele z nich przygotują sponsorzy i partnerzy poznańskiego półmaratonu. W okolicach ul. Jugosłowiańskiej zrobi się niebiesko za sprawą strefy Lecha Poznań. Energetycznie i głośno będzie także w okolicach ul Węgorka w strefie przygotowanej przez MTP oraz przy AWF, gdzie zagrzewać biegaczy do walki będzie można razem z Veolią. Z pewnością nie zabraknie również strefy Night Runners ubranych w charakterystyczne jaskrawo-żółte koszulki. 

Utrudnienia w dniu biegu

Mimo że trasa półmaratonu jest taka sama, jak w zeszłym roku, warto zapoznać się z utrudnieniami w ruchu, które mogą pojawić się w najbliższą niedzielę. Szczegóły związane z ruchem drogowym oraz zmianami w komunikacji miejskiej są dostępne na stronie: 16. PKO Poznań Półmaraton.

Osoby, które będą miały pytania związane z przemieszczaniem się po Poznaniu w trakcie półmaratonu, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer 502 622 438 będzie działał od czwartku do niedzieli (11-14 kwietnia) w godzinach:

  • 11.04.2024 (czwartek) w godz. 16:00 - 22:00
  • 12.04.2024 (piątek) w godz. 16:00 - 23:00
  • 13.04.2024 (sobota) w godz. 10:00 - 23:00
  • 14.04.2024 (niedziela) w godz. 7:00 - 13:00

Sprawdź utrudnienia na interaktywnej mapie

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przygotowała mapę, będącą nakładką w serwisie Google Maps. Dzięki natychmiastowym aktualizacjom będzie można się z niej dowiedzieć, jaki odcinek został już pokonany przez wszystkich uczestników biegu i w jakich miejscach wraca ruch na codziennych zasadach. Nakładka ułatwi poruszanie się kierowcom i mieszkańcom w rejonie  biegu oraz pozwoli uniknąć niedogodności w poruszaniu się po Poznaniu w trakcie 16. PKO Poznań Półmaratonu.

Informacje o zmianach w kursowaniu tramwajów i autobusów można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.