Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW LWOWA I KRESÓW POŁUDNIOWO-WSCHODNICH

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Oddział w Poznaniu rozpoczęło swoją działalność w lutym 1989 r. zrzeszając kresowian, jak i wszystkie osoby zainteresowane historią Kresów i Małopolski Wschodniej oraz kultywowaniem tradycji i kultury kresowej. Oddział w Poznaniu posiada status prawny organizacji pożytku publicznego.

Celami towarzystwa są upowszechnianie wiedzy o historii Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, skupienie wszystkich osób zainteresowanych historią byłych terenów II Rzeczpospolitej, utrzymywanie i wzmacnianie kontaktu z osobami zamieszkującymi te obszary, prowadzenie działalności charytatywnej, mającej pomóc organizacjom polskim we Lwowie i na Kresach, podtrzymywanie kultury i tradycji polskiej wśród społeczeństwa polskiego zamieszkującego Kresy, dbanie o zachowanie prawdy historycznej na temat okupacji sowieckiej i ludobójstw popełnionych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN i jej formacji zbrojnej UPA. Towarzystwo organizuje również Dni Lwowa i inne okolicznościowe spotkania Lwowian i Kresowian w Poznaniu, a także zajmuje się wydawaniem wewnętrznego biuletynu oraz książek i broszur związanych tematycznie z Kresami.

Przez ponad ćwierćwiecze działalności Towarzystwa, odbywały się rozmaite spotkania ze znanymi postaciami świata kultury i sztuki. Jednym z takich wydarzeń, było uczczenie 60-lecia pracy scenicznej, honorowej członkini Towarzystwa i rodowitej lwowianki, Krystyny Feldman.

W kwietniu 2006 roku Towarzystwo zadbało o uczczenie rocznicy 350-lecia ślubów złożonych przez Króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, dnia 1 kwietnia 1656 r. Z tej wyjątkowej okazji odprawiono mszę w katedrze poznańskiej, którą celebrował Metropolita Poznański ks. abp. Stanisław Gądecki. Po mszy odbyła się inscenizacja wydarzenia, której akompaniował chór katedralny.

Towarzystwo ufundowało również tablicę, upamiętniającą ofiary rzezi wołyńskiej, odsłoniętą 12 lipca 2013 r., 70 lat od dokonania mordów na mniejszości polskiej. Odsłonięcie poprzedzone uroczystą mszą św., odbyło się w krużgankach kościoła OO. Dominikanów przy asyście wielu pocztów sztandarowych, znamienitych gości i licznie zgromadzonych poznaniaków, pragnących uczcić ofiary i pomóc w podtrzymywaniu pamięci o tragicznej historii z Kresów.

Ważnym elementem działalności Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, jest niesienie pomocy charytatywnej. Organizowane są przedświąteczne zbiórki żywności dla dzieci oraz osób starszych, zamieszkujących miasta dawnego województwa lwowskiego i tarnopolskiego. Akcja pod hasłem "Serce dla Lwowa", odbyła się już 30 razy. Również poza okresem bożonarodzeniowym, organizowane są wyjazdy wolontariuszy z darami.

Aby wspierać i łączyć kresowian, a także wszystkie osoby zainteresowane Kresami, Towarzystwo urządza liczne spotkania świąteczne i okolicznościowe, a przede wszystkim Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu na których odbywają się liczne spotkania, wystawy i koncerty poświęcone historii i kulturze Kresów Południowo-Wschodnich.

Wieloletnia, prężna działalność Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, przyczyniła się do powstania wielu szlachetnych inicjatyw i wydarzeń, zasługujących na uwagę i uznanie Poznania i jego Mieszkańców.

sieci społecznościowe