Murarki w Twoim ogrodzie

Powoli doświadczamy wiosennej pogody, warto więc zadbać o zapylacze, które stopniowo budzą się do życia.

Murarka - grafika artykułu
Murarka

Środowisko życia pszczół kojarzy nam się z ulami i drzewami, jednakże należy pamiętać o dzikich pszczołach, które za miejsce swojego bytowania wybierają ziemię, łodygi roślin czy tunele wydrążone w starych pniach.

Murarki ogrodowe, znane też jako dzikie pszczoły, czy też osmia rufa są gatunkiem wiosennym - pojawiają się na początku kwietnia i bytują w nim do końca czerwca. Te łagodne i nieagresywne owady warto mieć w swoim ogrodzie.

Pszczoła murarka składa jaja w pustych łodygach roślin - w ich wnętrzach tworzą się kokony, z których kolejnej wiosny wylęgnie się kolejne pokolenie murarek. Jej życie nie jest długie, ale w czasie kilku tygodni wykonuje ogromną pracę. Nazwa "murarka" pochodzi od czynności związanymi z zakładaniem gniazd. Jednym ze składników, prócz śliny, wykorzystywanym do budowy jest piasek lub glina.

Dzikie pszczoły samotnice to pożyteczne, ale zagrożone owady, które nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Dobrym pomysłem jest zrobienie i zainstalowanie domku dla owadów, wysianie nasion roślin miododajnych, czy też posadzenie gatunków cebulowych, które kwitną wczesną wiosną.

Zachęcamy do zapoznania się z dołączoną informacją jak poprawnie zbudować domek dla owadów, która została opracowana przez dr hab. Weronikę Banaszak-Cibicką.

Murarki ogrodowe - to zdecydowanie sprzymierzeńcy warzywnych i owocowych upraw. Tworząc sprzyjające warunki w ogrodzie zachęcamy również inne owady do odwiedzenia naszego ogrodu, a to z pewnością sprawi, że będzie on funkcjonował lepiej.

Załączniki