Poznański Dzień Przedsiębiorczości 2020 - Dorota Goraj

Zapraszamy na krótką relację z Poznańskiego Dnia Przedsiębiorczości 2020

Film - grafika artykułu
DPD 2020

Zwalnianie i zatrudnianie pracowników w dobie epidemii. Outplacement i rekrutacja online - webinar

Prowadząca:
Dorota Goraj - specjalistka HR.

TRANSKRYPCJA:

Dzień dobry Szanowni Państwo, nazywam się Dorota Goraj i aktualnie pracuję jako Office and HR Specialist w Firmie Bee Talents. Zostałam poproszona dzisiaj, aby opowiedzieć trochę więcej o zagadnieniu dotyczącym zwalniania i zatrudniania pracowników w dobie epidemii i w ogóle o tych procesach.

Osobiście zajmuje się tym zagadnieniem i pracuję w Bee Talents, firmie która zajmuje się zatrudnianiem, outsourcowaniem kandydatów i pracowników - głównie z branży IT, ale także z branży HR.

W mojej pracy zawodowej skupiam się na tym, że w firmie, czy w organizacji najważniejszy jest człowiek. Dlatego to słowo zwalnianie w mojej prezentacji, czy w mojej opowieści na ten temat chciałabym zamienić bardziej na proces offboardingu, czy wychodzenia pracownika z organizacji.

Zapisałam kilka pro-tipów na temat rozmowy on-line. Jak się do niej przygotować i jak ją przeprowadzić, aby obie strony czuły się komfortowo. Przede wszystkim warto zweryfikować warunki do prowadzenia rozmowy on-line. Zarówno u kandydata i u siebie Czy mamy dobre połączenie internetowe, czy mamy dobrą przestrzeń i tło do spotkania, czy kandydat ma warunki, aby porozmawiać z nami na spokojnie o swoim doświadczeniu, o swoich zainteresowaniach, o swojej wizji, jakby chciał się dalej rozwijać w naszej pracy. Czy będzie miał czas i miejsce, żeby to zrobić w sposób komfortowy.

Zwłaszcza, że teraz w czasie pandemii, czy zamknięcia, czy lockdownu często mogliśmy spotkać się z kandydatami gdzie cała rodzina pracowała zdalnie. Gdzie mama, tata pracowali zdalnie, a dzieci miały jeszcze szkołę on-line. I jak to zrobić? Czy kandydat ma w ogóle dostęp do komputera w danym czasie, czy nie brakuje mu sprzętu.

To właśnie można zweryfikować właśnie na tym pierwszym home callu, po prostu dzwoniąc i pytając się czy w takim i takim terminie ta osoba będzie miała taką przestrzeń i możliwość, żeby czuć się dobrze i komfortowo z nami.

To jest szalenie istotne, aby nie być zestresowanym. Aby nie prowadzić rozmowy rekrutacyjnej np. z samochodu, bo tylko to będzie taka przestrzeń komfortowa, czy zamknięta.

Także tutaj ten pierwszy aspekt.

Myślę, ze fajną praktyką, którą zaobserwowałam, czy widziałam wśród rekruterów przeprowadzających takie procesy zdalne było potem już po takim np. właśnie rozmowie telefonicznej wstępne poinformowanie jak będzie wyglądać, czy zweryfikowaniu tych warunków pracy. Potem przesłanie jeszcze raz w formie pisemnej maila z informacją o tym jak się przygotować, w jakim miejscu sobie przygotować sobie komfortowe miejsce do rozmowy. Dwa wskazać na narzędzia z jakiego będziemy korzystać. To może być telefon, ale aktualnie mamy bardzo dużo innych narzędzi do videocalli czy do konferencji przez Internet. Jest to ZOOM, Google Hangouts, Microsoft Teams, Skype czy FaceTime.

Myślę, że bardzo niekomfortową sytuacją dla kandydata jest to, kiedy on się dowiaduje na 5 minut przed spotkaniem, ze np. my wybraliśmy Google Hangouts, albo Microsoft Teams, a on nie ma tej aplikacji zainstalowanej na swoim komputerze. Wtedy warto właśnie w tym mailu zawrzeć informację, że spotykamy się o tej i o tej godzinie na takim i takim narzędziu, czy na pewno Pan/Pani ma taką możliwość aby zainstalować właśnie to narzędzie i czy będzie komfortowo, żeby porozmawiać.

Teraz drugi aspekt jeśli chodzi o procesy zdalne, o ten cykl życia pracownika. Ten może mniej przyjemny, związany z wyjściem pracownika z organizacji. Myślę, że też bardzo trudny w tych czasach, bo rozstawanie się z pracownikiem, jest zawsze wydarzeniem, które wywołuje emocje i wywołuje wątpliwości, i nie zawsze potrafimy zrobić to dobrze.

To do czego będę wracać, jako osoba trochę zajmująca się tym na co dzień, do tego tak samo jak w procesie rekrutacyjnym nie zapominać o check liście i spisaniu elementów, które mają się w takim procesie wyjścia pracownika z organizacji znaleźć.

Czy przeprowadzenie tego wszystkiego jest możliwe zdalnie?

Według mnie tak. Sama miałam okazję przeprowadzać taki proces kilka razy w trakcie lockdownu, w momencie kiedy nie wiedziałam, że będzie taka sytuacja, że będę musiała przeprowadzać to w formie zdalnej. Taka check lista, czy spisanie takiego procesu pozwoliło mi uniknąć stresu i wątpliwości co powinnam zrobić i jak powinnam to zrobić i czy na pewno o niczym nie zapomniałam.

Załączniki