Konkurs "Zielony Poznań" -trwa ocena obiektów przez osiedlowe komisje ds.oceny i wyboru obiektów zgłoszonych do II etapu konkursu

Konkurs "Zielony Poznań" -trwa ocena obiektów

komisja konkurusowa w terenie przy ocenie obiektów - grafika artykułu
komisja konkurusowa w terenie przy ocenie obiektów

Jak oceniane są obiektów w konkursie?

Obiekty konkursowe oceniane są w sześciu kategoriach:

  • zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne,
  • balkony, tarasy, loggie i okna,
  • ogrody przydomowe, 
  • działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców,
  • pasy zieleni,
  • zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych.

Konkurs składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego.

I etap osiedlowy- zgłoszone obiekty oceniane będą przez (do 20 lipca br.) przedstawicieli rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców.
W komisjach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych pierwszą weryfikację,przegląd i ocenę działek zgłoszonych do konkursu dokonało 60 osób (komisje 3-osobowe w 20 ROD).W drugiej ocenie I etapu uczestniczyło z Okręgowego Zarządu 9 osób - 2 komisje, każda po 3 osoby, które obejrzały 53 działki, do etapu miejskiego wytypowały 10 działek z najwyższą lliczbą punktów.

II etap miejski - najwyżej ocenione obiekty oceniane będą przez Miejską Komisję Konkursową złożoną z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta, a wybór (do 30 sierpnia br.) najciekawszych i najwyżej punktowanych obiektów zgłoszonych w sześciu kategoriach konkursu Miejska Komisja Konkursowa zarekomenduje Prezydentowi Miasta Poznania.
W konkursie przyznane zostaną dwa wyróżnienia: Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu. Mogą się o nie ubiegać instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe
(w tym budynki komunalne).

W tym roku zostaną przyznane wyróżnienie Dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
pn. "Gatunki rodzime wśród roślin ogrodowych" oraz Kierownika Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za "działania ogrodowe służące hortiterapii biernej mieszkańców".

Miejska Komisja Konkursowa dokona w dniach od 31 lipca do 4 sierpnia 2023 r. oceny i wyboru 80 obiektów zakwalifikowanych do II etapu XXX edycji konkursu.
Konkurs "Zielony Poznań" ma już 30 lat i na trwale wpisał się w pamięć naszym mieszkańcom, którzy z wielkim zamiłowaniem, troską i dbałością podchodzą do przyrody i swojego najbliższego otoczenia. Pomysłowość uczestników spośród obiektów poszczególnych kategorii jest ogromna.

Laureatów w sześciu kategoriach tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu poznamy w listopadzie podczas uroczystej Gali Finałowej.