Zadbaj o bezpieczeństwo

Zima z założenia jest czasem na zabawę w śniegu i na lodowiskach. Choć coraz rzadziej za oknem widujemy śnieg, nadal możemy spotkać zagrożenia charakterystyczne tylko dla tej pory roku.

Poniżej prezentujemy praktyczne porady, które zimą pozwolą cieszyć się wolnymi chwilami w bezpieczny sposób.

Porady na ferie

Przypominamy, że najbezpieczniejszym miejscem dla sportów zimowych są sztuczne lodowiska. Korzystając z nich siłą rzeczy mamy pewność, że lód się pod nami nie załamie. Może grozić nam jedynie wywrotka lub zderzenie z innymi użytkownikami obiektu, co też może okazać się dotkliwe. Dlatego stosujmy się do zaleceń opiekuna lodowiska, a jeśli mamy taką możliwość, uzywajmy kasku i ochraniaczy.

Pamiętajmy, że lód jest zawsze niebezpieczny - nawet, jeśli nie chodzimy po zamarzniętym jeziorze, cienka warstwa lodu na chodniku może spowodować bolesną wywrotkę.

Wchodzenie na zamarznięty zbiornik wodny zimą w naszych warunkach klimatycznych jest złym pomysłem. Nigdy nie mamy pewności jak gruby jest lód. Pod warstwą świeżego śniegu mogą być niewidoczne dla nas przeręble, a wtedy jeden krok może prowadzić do tragedii. Pamiętajmy też, że gdyby dzieci znalazły się na lodzie, zawsze muszą być pod opieką dorosłych!

Podkreślamy, że wchodzenie na lód jest złym pomysłem, jednak z różnych powodów możemy się na nim znaleźć. Po wejściu na lód czasem możemy usłyszeć trzeszczenie. W takim przypadku powinniśmy zejść z powrotem na brzeg, jednak pośpiech nie powinien tutaj oznaczać gwałtownych ruchów. Przewidując, że zaraz możemy znaleźć się pod lodem, jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko zimnej kąpieli w całkiem prosty sposób:

  • lód łamie się z powodu nacisku, jaki nasza masa na niego wywiera - powinniśmy więc go zmniejszyć,
  • połóżmy się na lodzie i powoli pełznimy w stronę brzegu, odpychając się przy pomocy nóg i przedramion,
  • nasz ciężar rozkłada się wtedy na większej powierzchni lodu, niż gdybyśmy stali na nim na dwóch nogach.

Akweny naturalne zamarzają niejednolicie, występują cieki wody ciepłej, stwarzające zagrożenie cienkiego i łamliwego lodu natomiast rzeki, które cały czas płyną i są szczególnie niebezpieczne, gdyż rzadko zamarzają w pełni.

Każdorazowo widząc zagrożenie na zamarzniętych akwenach, gdzie istnieje ryzyko załamania lodu powiadomić należy służby ratownicze korzystając z bezpłatnych numerów alarmowych 112 lub 997.

Niech zimowa pora roku będzie czasem bezpiecznym i przyjemnym. Musimy pamiętać, że wchodząc na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach podejmujemy zawsze ryzyko, że możemy z niego nie wrócić!

Na ryby!

Wędkarze powinni pamiętać, że mimo praktyki połowów w trudnych warunkach, rutyna może ich zgubić. Powinni więc zastosować się do kilku zasad, które mogą uratować im życie:

  • poinformujmy osoby bliskie o miejscu naszego poławiania,
  • ostrożnie dobierajmy miejsce, w którym będziemy łowić,
  • jeżeli czujemy, że pobyt w danym miejscu może stanowić dla nas zagrożenie - lepiej odpuścić i przenieść się gdzie indziej.

Policjanci ostrzegają przed zabawami na lodzie

Każdego roku policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu biorą udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa wodnego na zamarzniętych akwenach wodnych. Przygotowują się tym samym do zbliżających się ferii zimowych, podczas których wzmożony jest ruch dzieci i młodzieży na terenach rekreacyjnych. Podczas ćwiczeń wykorzystują specjalistyczny sprzęt - sanie lodowe, a także przedmioty podręczne, które znajdują się w pobliżu np. gałęzie, szalik lub sanki. Ćwiczą również ratownictwo wodne w postaci łańcucha z osób dostępnych. Doskonalenie umiejętności jest powtarzane corocznie, dając pewność skutecznych akcji ratunkowych oraz wykorzystywane profilaktycznie w czasie pokazów i szkoleń dla innych jednostek.

Bardzo ważna jest profilaktyka tego problemu, rozmowa z dziećmi i młodzieżą, zabezpieczanie miejsc szczególnie niebezpiecznych i kontrola nabrzeży akwenów. Policjanci z Komisariatu Wodnego jak co roku będą prowadzić szereg akcji profilaktycznych, gdzie przypominają zasady zachowania się zimową porą na terenach wypoczynkowych, nabrzeżach akwenów oraz lodowiskach. Wykorzystywana jest mapa zagrożeń mająca pomóc w lokalizacji miejsc niebezpiecznych oraz uniknąć lub ograniczyć do minimum ryzyko wypadku i podejmowania akcji ratowniczych.

http://www.wielkopolska.policja.gov.pl