grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

200 dzieci z miejskiego in vitro

Miejski program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro został uchwalony przez Radę Miasta w styczniu 2017 roku, a zaczął działać sierpniu 2017. Efektem jest już ponad 200 dzieci, które przyszły na świat dzięki tej metodzie.

Źródło: Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Źródło: Urząd Miasta Poznania

Po tym jak w 2016 rząd Prawa i Sprawiedliwości zrezygnował z refundacji in vitro na poziomie krajowym, część samorządów postanowiła w swoim zakresie wesprzeć pary, która starają się o dziecko tą metodą.

Dyskusja na ten temat rozgorzała również w Poznaniu. Gotowość dofinansowania in vitro wyraziły władze Miasta. Rada Miasta jeszcze poprzedniej kadencji uchwaliła odpowiednie przepisy i środki na ten cel, dzięki czemu można było rozpocząć wdrażanie programu. - Niepłodność jest jak każda inna choroba, którą można leczyć. Jako miasto musimy pomóc tym, którym odebrano taką szansę - mówiła podczas sesji w styczniu 2017 roku radna Maria Lisiecka-Pawełczak, obecnie przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Dzięki miejskiemu programowi in vitro do lutego 2020 r. urodziło się aż 201 dzieci. - To bardzo dużo, zważywszy na to, że program funkcjonuje zaledwie dwa i pół roku. Dla wielu par to jedyna szansa na powiększenie rodziny - podkreśla wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Z programu mogą skorzystać mieszkające w Poznaniu pary, które do tej pory bezskutecznie starały się o dziecko. Muszą jednak spełnić kilka warunków, m.in. mieć udokumentowane wcześniejsze leczenie niepłodności, a wiek kobiety powinien mieścić się w granicach 20-43 lata.

By uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek (dostępny na miejskiej stronie internetowej) i złożyć go w odpowiedniej placówce - jednej z trzech, które biorą udział w programie. To Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Po spełnieniu wymogów formalnych i po kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń. Pary, które zakwalifikują się do programu, mogą liczyć na 5 tys. zł dofinansowania - maksymalnie trzykrotnie (czyli do trzech zabiegów).

Program będzie działał do 2020 roku. Na jego realizację miasto przeznaczy łącznie ponad 7 mln zł - to średnio ponad 1,8 mln zł na każdy rok trwania. Trwają prace nad przygotowaniem kontynuacji programu - jeśli zgodzą się na to miejscy radni, procedura zapłodnienia pozaustrojowego będzie dofinansowywana również w kolejnych latach.

oprac. red.