grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dokąd pojedzie autobus nr 174?

Radny Łukasz Kapustka zwrócił się w interpelacji z pytaniem o przyszłą trasę linii autobusowej nr 174, po zakończeniu budowy linii tramwajowej i pętli na ul. Unii Lubelskiej. Wyjaśnił, że zmiany trasy obawiają się mieszkańcy os. Orła Białego, na które autobusy tej linii - jak dotąd - dojeżdżają. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski odpowiedział, że autobusy tej linii rzeczywiście pojadą inaczej.

Autobus elektryczny na pętli os. Jana III Sobieskiego, fot. MPK Poznań - grafika artykułu
Autobus elektryczny na pętli os. Jana III Sobieskiego, fot. MPK Poznań

Autobusy linii nr 174 kończą obecnie swoją trasę na pętli os. Orła Białego na Ratajach. W tej okolicy trwa właśnie budowa odcinka trasy tramwajowe z Ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej, gdzie powstanie pętla tramwajowa. 12 marca radny Łukasz Kapustka poprosił o informację, czy po zakończeniu inwestycji, zmieni się także, przebiegająca w pobliżu, trasa linii autobusowej.

20 marca zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, odpowiedział na interpelację, wyjaśniając, że po uruchomieniu nowej trasy tramwajowej na ul. Unii Lubelskiej trasa linii autobusowej nr 174 rzeczywiście się zmieni. Autobusy nie będą dojeżdżały do obecnej pętli na parkingu na os. Orła Białego, a do nowej pętli tramwajowo-autobusowej Unii Lubelskiej. Na nowej pętli będzie możliwa przesiadka z autobusu na tramwaj, a kierowcy autobusów będą mogli korzystać z punktu socjalnego.

Wiceprezydent wyjaśnił, że parking na os. Orła Białego, na którym obecnie mieści się pętla autobusowa, jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle Młodych", w związku z czym Zarząd Transportu Miejskiego musi płacić za użytkowanie go jako pętli dla autobusów.

Nowa trasa linii nr 174 przebiegać będzie ulicami Kurlandzką i Obodrzycką, na której są już przystanki os. Orła Białego III (na żądanie). Są one położone zaledwie 200 metrów od obecnej pętli. W najbliższym czasie planowane jest wybudowanie na tych przystankach platform przystankowych.

Przypomnijmy, że na linii nr 174 jeżdżą od niedawna, pierwsze w Poznaniu, autobusy elektryczne.

oprac. red

Zobacz także: