grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Powstanie Wielkopolskie w komiksie

W tym roku wśród jesiennych nowości na rynku książki znajdzie się wiele publikacji związanych z setną rocznicą powstania wielkopolskiego. Właśnie ukazał się wydany wspólnym nakładem przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i wydawnictwo Media Rodzina komiks "Dziś Powstanie" autorstwa Witolda Tkaczyka (scenariusz) i Tomasza Tomaszewskiego (rysunki).

Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania - grafika artykułu
Fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

Komiks opowiada o dwóch przyjaciołach, Antku i Franku, którzy zostali wciągnięci w wir zdarzeń rozgrywających się w Poznaniu i Wielkopolsce na przełomie 1918 i 1919 roku. Chłopcy stają się świadkami wydarzeń, które zmieniły bieg historii Polski. Oglądają kres pierwszej wojny światowej i rozpad armii zaborczej, są obecni podczas przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, obserwują walki na ulicach miasta. Pomagają rannym powstańcom, roznoszą listy i meldunki, a wreszcie uczestniczą w zwycięskiej bitwie o lotnisko Ławica.

Liczący ponad sześćdziesiąt stron komiks zawiera aneks edukacyjny, opisujący przyczyny wybuchu i przebieg powstania. Publikacja przekonuje, że o historii można opowiadać na różne sposoby. Chociaż kierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, zainteresować powinna również starszych czytelników.

"Dziś Powstanie" to efekt współpracy pochodzącego z Poznania Witolda Tkaczyka - grafika, wydawcy, założyciela Zin Zin Press, autora bądź współautora wielu komiksów o tematyce historycznej (m.in. "1956: Poznański Czerwiec", "1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi", "Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919") oraz Tomasza Tomaszewskiego, autora ilustracji książkowych i komiksów, związanego m.in. z czasopismami "Fantastyka", "Czas Komiksu", "Świat Komiksu", współtwórcy czasopisma "Arena Komiks".

  • Wydawcy: Media Rodzina, Wydawnictwo Miejskie Posnania.
  • Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Zakłady Kórnickie, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania
  • Patroni medialni: Radio Poznań, Radio Afera, Radio Emaus, Głos Wielkopolski, kulturapoznan.pl, biuletyn.poznan.pl, IKS

pf