grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznań, samochody i ludzie

Najnowszy numer "Kroniki Miasta Poznania" poświęcony został historii motoryzacji w Poznaniu.

KMP Motoryzacja - grafika artykułu
KMP Motoryzacja

Pierwsze auto wyjechało na poznańskie ulice w 1901 roku - nie odnotowano jednak tego w wydarzeniach codziennych gazety. 11 lat później w naszym mieście były już zarejestrowane 834 samochody.

Już przed wybuchem I wojny światowej po Poznaniu jeździło około tysiąca samochodów, a ich liczba szybko rosła. Pojawiły się pierwsze taksówki, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe, pierwsi automobiliści, rajdziści i kluby ich zrzeszające. Poznań ogarnęło motoryzacyjne szaleństwo, podobnie jaki inne miasta i całe kraje. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat samochody stały się dobrem powszechnym. Zmotoryzowany Poznań to nie tylko imponująca liczba samochodów na mieszkańca, ale jeden z najlepszych w Polsce Automobilklubów, znani kierowcy rajdowi (Smorawiński), całe motorowe rodziny, w których pasja przechodzi z ojca na syna (Mielcarkowie), Tor Poznań, Muzeum Motoryzacji i fabryka w Antoninku - najpierw tarpana, a potem volkswagena. "Kronika Miasta Poznania", periodyk od 90 lat opisujący historię Poznania, nie mogła tego nie dostrzec. Powstał tom (2/2013) na poły historyczny, na poły dziennikarski i reporterski, tak barwny i różnorodny jak obraz poznańskiej motoryzacji. Na pełnym biegu. (db)

Najnowszy numer "Kroniki Miasta Poznania" można kupić na www.sklep.wmposnania.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej (CIM, ul. Ratajczaka 44) i w poznańskich księgarniach.