grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stypendyści Poznania

Już po raz 14. przyznano stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy podjęli studia na poznańskich uczelniach.

Fot. Miasto Poznań - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

W tym roku akademickim ze stypendium skorzysta 10 laureatów i 18 finalistów olimpiad z 7 województw (w większości z Wielkopolski, ale też z woj. zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, śląskiego i podkarpackiego). Najliczniej reprezentowane w obecnej edycji były Olimpiady Chemiczna, Biologiczna oraz Literatury i Języka Polskiego. W roku 2021/2022 Miasto oferuje wybranym studentom pierwszego roku stypendia w wysokości 1 600 zł (laureaci) i 1 400 zł (finaliści) miesięcznie. Będą one wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. W tym roku największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na którym naukę podjęło 15 studentów i studentek. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego wybrało 8 osób. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowało się 3 nagrodzonych. Na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz studiuje 1 osoba, podobnie na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego.

Nagrodzonym pogratulowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Studentów i studentki powitał również prof. Andrzej Legocki, przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania, która opiniowała wnioski stypendialne. - Mamy nadzieję, że studiowanie w Poznaniu spodoba Wam się na tyle, że pozostaniecie tutaj na dłużej - mówił do zgromadzonych studentów Grzegorz Ganowicz. 

Stypendyści 2021/2022

Tomasz Derda. Finalista Olimpiady Biologicznej, student I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; absolwent IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie

Anna Futyma. Laureatka Olimpiady Chemicznej, studentka I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Natalia Grocholska. Finalistka Olimpiady Artystycznej, studentka I roku studiów, Kierunek Wokalistyka na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Wokalistyki, Teorii Muzyki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu; absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Michał Idziak. Finalista Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, student I roku studiów, Kierunek Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Hanna Jaskuła. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentka I roku studiów, Kierunek Filologia Polska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwentka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego  w Szczecinie.

Antoni Jan Kałuża. Laureat Olimpiady Historycznej, student I roku studiów, Kierunek Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Hubert Kochański. Finalista Olimpiady Chemicznej, student I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

Paweł Kuderski. Laureat Olimpiady Filozoficznej, student I roku studiów, Kierunek Filologia Polska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Śremie

Łukasz Lis. Laureat Olimpiady Biologicznej, student I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;  absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jakub Nagórny. Finalista Olimpiady Chemicznej, student I roku studiów, Kierunek Chemia Aplikacyjna na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Dominika Nowak. Finalistka Olimpiady Biologicznej, studentka I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Krzysztof Karol Olachowski. Laureat Olimpiady Historycznej, student I roku studiów, Kierunek Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Wiktor Olszewski. Finalista Olimpiady Chemicznej, student I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; absolwent Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Wojciech Owecki. Finalista Olimpiady Chemicznej, student I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Matylda Paszkiewicz. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentka I roku studiów, Kierunek Filologia Polska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Dominik Perliński. Finalista Olimpiady Filozoficznej, student I roku studiów, Kierunek Filozofia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwent II Liceum Ogólnokształcącego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie

Małgorzata Maria Richter. Laureatka Olimpiady Języka Angielskiego, studentka I roku studiów, Kierunek Filologia Germańska na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwentka XVI Liceum Ogólnokształcące im. Charles de Gaulle'a, w Poznaniu

Małgorzata Rydlewska. Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentka I roku studiów, Kierunek Grafika na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu; absolwentka VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Franciszek Rydzak. Finalista Olimpiady Geograficznej, student I roku studiów, Kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej; absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Julia Wiktoria Ryfa. Finalistka Olimpiady Języka Angielskiego, studentka I roku studiów, Kierunek Zintegrowane Planowanie Rozwoju na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej; absolwentka I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu

Wojciech Marek Sikora. Finalista Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, student I roku studiów, Kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka na Wydziale Lotnictwo i Kosmonautyka Politechniki Poznańskiej; absolwent Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu

Marcin Sokołowski. Laureat Olimpiady Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego, student I roku studiów, Kierunek  Historia na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

Jakub Nikodem Stelmach. Finalista Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, student I roku studiów, Kierunek Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Natalia Teklik. Laureatka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentka I roku studiów, Kierunek Filologia Polska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu

Daria Trojanowska. Laureatka Olimpiady Biologicznej, studentka I roku studiów, Kierunek Lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; absolwentka VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oliwier Urbański. Laureat Olimpiady Fizycznej, student I roku studiów, Kierunek Fizyka na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; absolwent VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Poznaniu

Bartosz Wojciechowski. Finalista Olimpiady Fizycznej, student I roku studiów, Kierunek Mechatronika na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej; absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Miłosz Andrzej Ziółkowski. Finalista Olimpiady Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego, student I roku studiów, Kierunek Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół w Rzepinie

oprac. red.