Hasłem tegorocznej edycji targów jest "Budownictwo przyszłości. Inteligenta architektura". Wystawcy będą prezentować w Poznaniu nie tylko innowacyjne materiały, ale też nowoczesne systemy projektowania, budowania i zarządzania budynkami. Wszystko to w ramach nowego hasła targów, czyli postawienia na "Budownictwo przyszłości".
Na targach budowlanych nie może zabraknąć nowości, nie zabraknie też specjalistycznych pokazów, spotkań i konferencji. O tym, co zobaczymy na MTP, wiele mówią już nazwy projektów i poszczególnych przestrzeni ekspozycyjnych: "Budowlane premiery roku", "Automatyka i inteligentne sterowanie", "Modernizacja i rewitalizacja budynków". We współpracy z Izbą Architektów RP powstanie Strada di Architettura. To specjalna "uliczka", droga zwiedzania i okazja do spotkań z najwybitniejszymi przedstawicielami branży, przygotowana właśnie z myślą o architektach.
Odbędzie się Debata Architektoniczna, której uczestnicy rozmawiać będą o jakości przestrzeni publicznej jako wyniku działań architektów, inwestorów i urzędników. Inne specjalistyczne spotkania to m.in. IV Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, Dni Inżyniera Budownictwa czy też BudShow, w tym roku poświęcony idei domu autonomicznego. Taki właśnie dom - samowystarczalny, niewymagający przyłączania do żadnych sieci - organizatorzy chcą pokazać zwiedzającym. W jednym z pawilonów powstanie strefa testów: każdy będzie mógł wypróbować narzędzia, sprzęt i inne produkty, prezentowane na targach. Odbędą się zawody o tytuł parkieciarskiej stolicy Polski oraz pokazy sztuki dekarskiej.
Targi budowlane to jedna z najpopularniejszych imprez wystawienniczych na MTP. W ich ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 1,2 tys. firm z 33 krajów. Ofertę targową zobaczyło ponad 50 tys. zwiedzających.
Budmie 2013 towarzyszyć będą: Targi Budownictwa Sportowego, Rekreacyjnego Wellness i Spa CBS, Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech oraz Targi Branży Szklarskiej Glass. (co)