31 grudnia 2015 Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Jak głosi uchwała: "W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego (...). Jego dorobek wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski. Artysta zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury".
Archiwum Państwowe w Poznaniu, pragnąc uczcić tego wybitnego Polaka i długoletniego mieszkańca naszego miasta zorganizowało wystawę, pt. "Feliks Nowowiejski 1877-1946", poświęconą życiu i twórczości kompozytora.
Otwarcia w dniu 11 marca o godz. 13, dokona najmłodszy syn kompozytora Jan Nowowiejski. Wystawa prezentowana będzie w holu Archiwum Państwowego w Poznaniu przy ul. 23 Lutego 41/43, do 24 czerwca br. w godzinach pracy Archiwum: pn.-pt. od w godz. 9-18.30. Wirtualna wersja wystawy zostanie zamieszczona na stronie Archiwum Państwowego w Poznaniu: poznan.ap.gov.pl. Kuratorkami wystawy są: Monika Proniewicz i Grażyna Zaliwska. Informacje o wystawie przygotowała Elżbieta Rogal.
Wystawę rozpoczynają dokumenty rodzinne Nowowiejskich, tj. odpis metryki urodzenia Feliksa Nowowiejskiego, metryka chrztu Elżbiety Mironiuk, (która najprawdopodobniej pomogła ustalić prawidłowe brzmienie nazwiska rodowego żony kompozytora), odpis metryki ślubu Feliksa Nowowiejskiego z Elżbietą Mironiuk, karta zgonu Feliksa Nowowiejskiego pochodząca z akt spadkowych z 1946 roku. Ciekawym eksponatem jest karta meldunkowa rodziny kompozytora. Dość bogato udokumentowany został fakt zakupu działki i budowy willi przy Alei Wielkopolskiej. Możemy zapoznać się z notarialnym aktem kupna działki w 1925 r., sporządzonym przez notariusza Czesława Chmielewskiego. Dowiemy się też, jaki był koszt budowy willi oraz ile kosztowało w 1938 roku ubezpieczenie domu od pożaru. W 1935 roku Feliks Nowowiejski otrzymał od papieża Piusa XI tytuł szambelana papieskiego, dokument nadający ten tytuł zachował się w spuściźnie i jest również prezentowany na wystawie.
Znaczna część ekspozycji poświęcona została działalności artystycznej kompozytora. Muzyka Feliksa Nowowiejskiego uświetniała większość wydarzeń rocznicowych organizowanych przez miasto Poznań. Zaprezentowano programy uroczystości z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Święta Niepodległości, czy Wszechsłowiańskiego Zjazdu Śpiewaczego z 1929 roku. Ciekawą ilustracją czasów współczesnych Nowowiejskiemu są m.in.: menu rautu odbytego z okazji premiery "Legendy Bałtyku", bilety na przedstawienie w Teatrze Wielkim z 1928 roku, czy też dokument podpisany przez prezydenta Cyryla Ratajskiego, przyznający 150 zł honorarium za udział w obchodach 10 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Afisze i plakaty, zapowiadające wykonania i premiery kolejnych utworów Feliksa Nowowiejskiego stanowią znaczącą część ekspozycji. Prezentowane jest znacznie więcej plakatów z okresu 20-lecia międzywojennego, np. z 1924 roku plakat informujący o premierze "Legendy Bałtyku", z 1929 zapowiadający premierę baletu "Tatry", z 1938 roku zapraszający na wykonanie oratorium "Quo vadis".
W zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu, przechowywane są jedynie fotografie z pogrzebu kompozytora. W celu uatrakcyjnienia ekspozycji wykorzystano ikonografię, zamieszczoną na portalu cyryl.poznan.pl, zatytułowaną "Archiwum rodziny Nowowiejskich". Wybrane fotografie pochodzą z lat 1903-1944. Najstarsze zdjęcia, są pamiątką podróży odbytej w 1903 roku do Afryki Północnej. Z międzywojnia pochodzą zdjęcia kompozytora z żoną, w otoczeniu rodziny. Fotografia z lat 1935-1939 przedstawia muzyka w stroju szambelana papieskiego na stopniach willi przy Alei Wielkopolskiej. W latach 1937-1939 Feliks Nowowiejski został uwieczniony z orkiestrą leśników przed Domem Myśliwskim Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Lata okupacji niemieckiej, spędzone w Krakowie dokumentuje fotografia kompozytora przy organach w kościele Salezjanów w Krakowie oraz zdjęcie z 1944 roku z mieszkania przy Rynku Dębnickim w Krakowie.