grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

LIV sesja RMP - relacja

Na LIV sesji Rada Miasta Poznania zdecydowała o wprowadzeniu nowych opłat za pobyt dzieci w przedszkolu.

Wśród decyzji podjętych podczas LIV sesji, która odbyła się 9 lipca, znalazły się m.in. uchwały wprowadzające nowe opłaty za pobyt dzieci w poznańskich przedszkolach oraz zmiany w strefie parkowania. Ponadto radni przyjęli stanowiska w sprawie modernizacji Poznańskiego Węzła Kolejowego oraz upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej sprzed 70 lat.

Plan miejscowy dla Marcelina

Pierwsza podjęta w czasie sesji uchwała dotyczyła miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Bukowskiej i Zgorzeleckiej, na terenie Marcelina. Jeden z inwestorów chciałby tam zbudować wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, który stałby uzupełnieniem znajdującej się w pobliżu galerii King Cross Marcelin. Taką też możliwość, zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania, da mu nowo uchwalony plan.

Radni zdecydowali o ponowieniu procedury planistycznej dla terenu na Radojewie, w rejonie ulicy Poligonowej. Tą sprawą Rada zajmowała się już w czerwcu. W toku dyskusji radni uznali wtedy, że zaproponowany w przedstawionym wówczas planie układ komunikacyjny powinien zostać zmieniony. Dzięki temu Miastu uda się uniknąć dużych kosztów, jakie mogłyby się wiązać z koniecznością wykupu gruntów pod drogi publiczne.

Z kolei projekt planu dla terenów przyautostradowych w rejonie Fabianowa i Kotowa został wycofany z porządku obrad przez Prezydenta. Rada Miasta powróci do tej sprawy, gdy uda się zawrzeć porozumienie z inwestorem, który planuje wybudować na tym obszarze centrum logistyczne.

Szybka kolej nie może omijać Poznania

Radni przyjęli stanowisko, w którym uznali modernizację poznańskiego węzła kolejowego za jedną ze strategicznych inwestycji dla rozwoju aglomeracji poznańskiej. W ich ocenie uzyskanie przez Poznań statusu miasta metropolitalnego możliwe jest tylko przy włączeniu się do europejskiej sieci Kolei Dużych Prędkości. Modernizacja węzła ma też znaczenie dla przewozów w obrębie samej aglomeracji.

Stanowisko poparł prezydent Ryszard Grobelny. Jego zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie KDP do stacji Poznań Główny, a nie do projektowanego nowego dworca w południowej części Poznania.

Tańsze przedszkola

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolach. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 września. Tak jak obecnie pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu będzie bezpłatne. W Poznaniu obowiązuje zasada odpłatności dopiero od godziny 13. Ponieważ wiele przedszkoli przyjmuje dzieci nawet od godziny 6, w praktyce oznacza to, że bezpłatny pobyt dziecka w przedszkolu może dotyczyć nawet siedmiu godzin. Od 1 września natomiast zmniejszy się, do 1 zł, opłata za każdą kolejną godzinę po 13. Ubytek w miejskim budżecie zostanie zrekompensowany - Poznań otrzyma na ten cel dodatkowe środki z budżetu centralnego.

Uproszczony został też system zwolnień od opłat i ulg, niektóre z nich zlikwidowano, bo nowe stawki i tak będą niższe niż niektóre z obowiązujących dotychczas ulg.

W czasie dyskusji radni apelowali, by te dodatkowe pieniądze pozostały w oświacie. Ważne jest, by budżety przedszkoli nie zostały uszczuplone. Zwrócili się również o to, by w najpóźniej październiku została im przedstawiona informacja na temat skutków wprowadzonych zmian i tego, jak przedszkola radzą sobie w nowej sytuacji.

Zmiany w Strefie Parkowania

Uchwalono też zmiany w obrębie Strefy Parkowania. Zaproponowali je radni Lidia Dudziak i Michał Tomczak. Pierwsza ze zmian umożliwi parkowanie osobom niepełnosprawnym na miejscach bezpośrednio przylegających do tzw. koperty, jeżeli ta koperta będzie zajęta przez inny pojazd. Druga pozwoli na bezpłatne parkowanie w Strefie pojazdów przewożących niepełnosprawne dzieci do szkoły - w czasie wykonywania tych przewozów.

Promocja biletowa przedłużona

Radni podjęli nową uchwałę dotyczącą cen biletów komunikacji publicznej. Jej głównym celem było uporządkowanie i ujednolicenie zapisów, kilkakrotnie zmienianych w ostatnim czasie. Zawiera ona również nowe bilety semestralne. Trzeba było także przywrócić niektóre rodzaje biletów i uwzględnić nowe ulgi, np. obowiązujące w aglomeracji. Zasady te bowiem będą obowiązywać nie tylko w granicach administracyjnych Poznania, ale obejmować także mieszkańców innych miejscowości.

W ramach tej uchwały, zgodnie z wnioskiem Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej, uwzględniono dwie poprawki. Po pierwsze radni wykreślili załącznik zawierający ceny biletów, które miałyby obowiązywać od 2014 roku, by - jak argumentował w imieniu klubu radny Łukasz Mikuła - można było przeprowadzić dyskusję na temat systemu PEKA, jaki ma obowiązywać w Poznaniu. Po drugie, ze względu na trwające nadal remonty głównych tras komunikacyjnych , radni postanowili utrzymać przedłużony czas ważności biletów jednorazowych do końca września.

Ponadto Rada Miasta uaktualniła uchwałę w sprawie zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy komunikacją publiczną. Konieczne było np. usunięcie zapisów dotyczących zasad wprowadzonych na czas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Stanowisko w sprawie ofiar rzezi wołyńskiej

Radni przyjęli stanowisko w sprawie upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Przedstawił je - w imieniu projektodawców, czyli Klubów Radnych Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego - radnyKrzysztof Grzybowski. "Rada Miasta Poznania - czytamy w stanowisku - w 70-tą rocznicę rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wspomina i składa hołd dziesiątkom tysięcy Polaków oraz obywateli polskich innych narodowości, zamordowanych, okaleczonych, ograbionych oraz zmuszonych do opuszczenia swoich domów i gospodarstw na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej". Radni z wdzięcznością wspominają też tych Ukraińców, którzy ratowali polskich sąsiadów.

Uchwalenie stanowiska poprzedziła długa dyskusja. Jej uczestnicy przywoływali wspólne oświadczenie biskupów polskich i ukraińskich z końca czerwca br. Zastanawiali się też, czy organem właściwym do podejmowania takich stanowisk nie powinien być raczej polski parlament. Ostatecznie 13 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, pozostałych 20 stanowisko poparło. (co)