W ramach inwestycji budowlanej, którą za 38 mln zł zrealizował Uniwersytet Artystyczny przebudowano budynek B, stojący od ul. 23 lutego, oraz na nowo powstał Pawilon Rzeźby, od strony dziedzińca. Sam dziedziniec także zyskał nowy wygląd. - W ubiegłym roku chwaliliśmy się ukończonym budynkiem, teraz czas na wyposażenie. Technologie które kosztowały prawie 12 mln zł znajdują się już w pracowniach. Za około miesiąc studenci będą mogli z nich korzystać - mówi Anna Kochnowicz, rzecznik prasowa UAP.
W nowych przestrzeniach jest hol główny, który jest przystosowany do wystaw, koncertów, wykładów czy perforemanców. Są tam specjalne wciągarki dla eksponatów, wielkie ekrany i projektory oraz inny sprzęt multimedialny. Jednak prawdziwą rewolucją są nowe pracownie międzywydziałowe, które będą służyć wszystkim studentom i wykładowcom. W nowej drukarni-modelarni są specjalne maszyny do wielkogabarytowych wydruków, które mogą być wykonane na niemal każdym rodzaju materiału. Na użytkowników czekają też drukarki 3D, drukujące modele przestrzenne.
Na studentów czeka też profesjonalnie wyposażone studio telewizyjne, gdzie będą mogły być realizowane projekty wideo w pełnym cyklu produkcyjnym. Pomocne w tym będą także pracownie komputerowe oraz studio nagrań. Pozostałe pracownie to te do obróbki metali i ceramiki z nowym piecami oraz systemami usuwania pyłów powstających w procesie wypalania. Jest też jedyna w Polsce pracownia przeznaczona do prac w żywicach i żelkotach, gdzie bardzo ważne są instalacje zapobiegające wybuchom. Są też pracownie stolarskie oraz przestrzenie rzeźbiarskie, fotograficzne oraz sale dydaktyczne. Dodatkowo w budynku funkcjonuje specjalna winda towarowa, która w przyszłości obsłuży także nowe budynki, która UAP planuje postawić na sąsiedniej działce.
Oprócz profesjonalnych pracowni na studentów będzie czekać coś jeszcze. Wejściem od strony ul. 23 lutego będą mogli oni wchodzić do samoobsługowej drukarni. Będą tam drukarki i maszyny do obróbki mniej skomplikowanych wydruków. Co ważne: za korzystanie studenci będą płacić przy pomocy środków załadowanych na Elektroniczną Legitymację Studencką. Koszty korzystania będą tańsze niż w przypadku korzystania z drukarni komercyjnych. Wszystkie pracownie mają już zainstalowane wyposażenie, teraz trwa jego rozruch.
Jan Gładysiak