grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Skąpani w wodzie

Historia KS Waterpolo Poznań jest krótka, ale jednocześnie bardzo dynamiczna i interesująca. W 2011 roku w stolicy Wielkopolski powstał klub piłki wodnej, któremu praktycznie nikt nie wróżył sukcesów.

KS Waterpolo Poznań - grafika artykułu
KS Waterpolo Poznań

Tymczasem przez cztery kolejne lata zespół z Poznania walczył skutecznie o najwyższe krajowe laury i zdobył cztery medale: dwa srebrne i dwa brązowe w mistrzostwach Polski seniorów (2012 i 2013 - trzecie miejsce oraz 2014 i 2015 - wicemistrzostwo kraju). Poznaniacy także trzykrotnie doszli do finału rozgrywek o Puchar Polski.

On stworzył zespół
Animatorem i twórcą zespołu piłki wodnej w Poznaniu był i jest Tomasz Różycki, który gdy budowano w stolicy Wielkopolski Termy Maltańskie, postanowił stworzyć od zera drużynę, która dzisiaj odgrywa niepoślednią rolę w krajowej piłce wodnej.
- Kiedy wracałem do Poznania z pomysłem utworzenia drużyny piłki wodnej w 2011 roku, pomoc okazały mi szczególnie Ewa Bąk, dyrektor wydziału sportu Urzędu Miasta Poznania, oraz Magdalena Wesołowska, ówczesna szefowa Term Maltańskich. Wtedy namówiłem swoich kolegów z Gorzowa Wielkopolskiego, aby powrócili do sportowej rywalizacji - przypomina Tomasz Różycki, obecny kapitan Waterpolo Poznań i napastnik zespołu.

Desant z Gorzowa
Dzięki Różyckiemu w barwach poznańskiej drużyny od początku grali najzdolniejsi gorzowscy juniorzy sprzed lat (roczniki 1983-1985): Michał Zawadzki, Marcin Czyżewski, Krzysztof Mazurek, Marek Mazurek, Łukasz Czapliński, Artur Wróbel, Piotr Cichy, Tomasz Cichy, Paweł Wielogórski, Rafał Iwanowicz, Dawid Sompolski, Marcin Stachowski oraz grający trener Jacek Maciąg, który do dzisiaj jest szkoleniowcem poznańskiej drużyny.
- Tak naprawdę na moją prośbę wszyscy gorzowianie wrócili ze sportowej emerytury. Siłą naszego nowego zespołu była znakomita atmosfera w ekipie. Praktycznie wszyscy znaliśmy się z okresu juniorskiego, kiedy po kolei wchodziliśmy także do seniorskiej drużyny Stilonu Gorzów - opowiada Tomasz Różycki.

Z murawy do wody
Sam Różycki, mieszkający z rodzicami w Gorzowie, najpierw uprawiał piłkę nożną. Kiedy jednak w Stilonie zabrakło już pieniędzy na futbol, zmienił zainteresowanie na piłkę wodną. Trafił na sporą grupę utalentowanych rówieśników, którzy bardzo szybko trafili do zespołu seniorów Stilonu. W 1999 roku Różycki został zawodnikiem ŁSTW Łódź i w następnych latach z tą drużyną wywalczył sześć tytułów mistrza Polski oraz jeden srebrny medal. W 2008 roku został zawodnikiem słowackiej drużyny Akademik Koszyce i bronił jej barw przez trzy lata.
- To był dla mnie znaczący okres, bo w tym klubie miałem okazję grać ze znakomitymi zawodnikami. Juraj Zatović i Aleksander Nagy to gracze światowej klasy, którzy wywalczyli klubowy Puchar Europy, ale też reprezentowali Słowację na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Natomiast trenerem był Roman Polaczik, w latach 90. XX wieku najlepszy center świata w tej dyscyplinie, ikona piłki wodnej. Naprawdę miałem się od kogo uczyć. Słowacka szkoła oparta na węgierskiej to absolutna światowa czołówka. Do dzisiaj pozostały mi nie tylko sportowe umiejętności, ale też dobre, koleżeńskie kontakty z tymi ludźmi - mówi Tomasz Różycki, który w reprezentacji Polski w latach 1999-2011 rozegrał ponad 200 spotkań.

Młodzi następcy
W trzecim sezonie istnienia Waterpolo Poznań do drużyny dołączył Białorusin Michaił Yazerski, który okazał się znakomitym bramkarzem, ale też trenerem. Należy bowiem dodać, że jednym z warunków powstania w Poznaniu klubu piłki wodnej było także stworzenie ośrodka nauki dla najmłodszych adeptów tej dyscypliny i wychowanie nowych zawodników.
- Udało nam się rozpocząć w Poznaniu szkolenie dzieci i młodzieży. Obecnie takim szkoleniem objęta jest grupa trzydziestu chłopaków w wieku 10-15 lat. Zajęcia z nimi prowadzą Michaił Yazerski oraz Rafał Bocheński, który ma niesamowite podejście do treningów z chłopakami. Efekty tej pracy już powoli widać, a jestem przekonany, że w kolejnych latach naprawdę doczekamy się w Poznaniu zawodników o najlepszych umiejętnościach - zauważa Tomasz Różycki.
Nowy sezon (2015/2016) drużyna Waterpolo Poznań rozpoczęła w mocno odmłodzonym składzie. Ze "starej gwardii", która grała w poprzednich latach, pozostali w ekipie: Piotr Cichy, Paweł Wielogórski, Paweł Domagała, Artur Wróbel i Tomasz Różycki. Do zespołu dołączyli młodzi: dwaj byli gracze Arkonii Szczecin: 19-letni Eryk Kalinowski i 25-letni Paweł Ulchurski, który grał już w reprezentacji Polski seniorów, wypożyczony z Gorzowa 17-letni junior Eryk Dziaduk oraz pierwsi wychowankowie poznańskiego klubu: Maksymilian Małek i Michał Ostrowski.
- Przez te wszystkie lata było wielu życzliwych ludzi, którzy pomagali nam w istnieniu piłki wodnej w Poznaniu, i za to im jestem bardzo wdzięczny. Obiecujemy naszym kibicom kolejny rok zaciętej walki o złoty medal oraz dodatkowe emocje związane z występami młodzików i towarzyskimi turniejami waterpolo. Jestem przekonany, że w kolejnych latach wychowamy w Poznaniu wielu dobrych piłkarzy wodnych - zapowiada Różycki.

Piłka wodna - zasady gry
To zespołowa dyscyplina sportu; biorą w niej udział dwie drużyny po 7 zawodników każda (bramkarz plus 6 graczy); mecz toczy się w basenie o głębokości wody minimum 180 cm, w którym wyznacza się pole do gry o wymiarach 25-30 m na 20 m oraz ustawia bramki o wymiarach 3 m na 0,9 m; mecz trwa 4 razy 8 minut; piłki nie można łapać dwoma rękami; drużyna ma 30 sekund na rozegranie akcji; o wygranej decyduje większa liczba zdobytych bramek.
Piłka wodna od 1900 roku znajduje się w programie igrzysk olimpijskich i jest uprawiana w ponad 100 krajach; największą popularnością cieszy się przede wszystkim w Europie, w takich krajach jak: Węgry, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Serbia i Czarnogóra.

Jacek Pałuba

  • Skład Waterpolo Poznań (2015/2016): Michaił Yazerski (bramkarz), Paweł Domagała (bramkarz), Rafał Bocheński (rozgrywający), Jakub Goździak (skrzydłowy), Tomasz Różycki (napastnik, kapitan drużyny), Paweł Wielogórski (center), Rafał Iwanowicz (obrońca), Piotr Cichy (skrzydłowy), Artur Wróbel (skrzydłowy), Oskar Szymonik (skrzydłowy), Marcin Drula (rozgrywający/center), Bartłomiej Kowalewski (rozgrywający/napastnik), Eryk Kalinowski (skrzydłowy), Paweł Ulchurski (rozgrywający), Eryk Dziaduk (skrzydłowy), Maksymilian Małek (skrzydłowy), Michał Ostrowski (rozgrywający); trenerzy: Jacek Maciąg, Michaił Yazerski.
  • Na zdjęciu: Drużyna Alstal Waterpolo Poznań po zdobyciu drugiego brązowego medalu mistrzostw Polski w sezonie 2012/2013. Fot. archiwum Waterpolo Poznań