grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Szczyt Bałkanów Zachodnich ma swoje oficjalne logo

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu został zaplanowany na 4-5 lipca 2019 r. w Poznaniu. Dzisiaj Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło jak będzie wyglądało logo tego wydarzenia. Zwycięski projekt stworzyła Anna Laska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Oficjalne logo Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu - grafika artykułu
Oficjalne logo Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozstrzygnęło konkurs skierowany do studentów polskich uczelni artystycznych na logo Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu. Zwycięzcą jest Anna Laska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znak będzie wykorzystywane także jako logo polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim, zarówno podczas wydarzeń na szczeblu ministerialnym, jak i seminariów eksperckich.

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu został zaplanowany na 4-5 lipca 2019 r. w Poznaniu. Pierwszego dnia wydarzenia spotkają się ministrowie gospodarki, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych krajów uczestniczących w Procesie Berlińskim, natomiast drugiego - szefowie rządów i państw. W szczycie uczestniczyć będą także przedstawiciele Komisji Europejskiej, OECD, organizacji regionalnych i międzynarodowych instytucji finansowych. Równolegle do spotkań politycznych odbywać się będzie Forum Biznesu UE-Bałkany Zachodnie i Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.   

 - Polska planuje przekrojowo uwzględnić własne doświadczenia transformacji, negocjacji akcesyjnych i absorpcji środków unijnych - informuje w komunikacie MSZ. - Program polskiego przewodnictwa powstał w oparciu o szerokie konsultacje z przedstawicielami rządów i społeczeństwa obywatelskiego Bałkanów Zachodnich przeprowadzone przez Pełnomocnika Rządu ds. organizacji szczytu, wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka - wyjaśnia służba prasowa ministerstwa..

Proces Berliński to inicjatywa Niemiec wspierająca współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich i uzupełniająca politykę rozszerzenia UE. Został zapoczątkowany szczytem 28 sierpnia 2014 r. w Berlinie. Kolejne szczyty odbywały się w 2015 r. w Wiedniu, w 2016 r. w Paryżu, w 2017 r. w Trieście i w 2018 r. w Londynie.

W procesie uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami do członkostwa w UE (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania) oraz potencjalnymi kandydatami (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) oraz są objęte polityką rozszerzenia. W procesie uczestniczą także niektóre państwa członkowskie UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy oraz Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe (np. EBI i EBOR), organizacje międzynarodowe i regionalne. Polska dołączyła do PB w 2018 r. na zaproszenie kanclerz Merkel i uczestniczyła już w szczycie londyńskim.

Nad przygotowaniami do szczytu ze strony Rady Miasta Poznania czuwa Doraźna Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Zagranicznej. Radni są na bieżąco informowani o postępach w organizacji tego wydarzenia. Miejscem wydarzeń będą tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich.

MSZ, jg