grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wizjoner z Collegium Altum

Profesor Witold Abramowicz, kierownik Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, otrzymał prestiżowy tytuł "Visionary Member". SAP University Alliances nadało go tylko czterem osobom na świecie.

Źródło: UEP - grafika artykułu
Źródło: UEP

Mówi się, że informatycy, to ludzie, którzy stąpają twardo po ziemi, ale z głową w chmurach. To stwierdzenie dobrze pasuje do profesora Witolda Abramowicza. Siedziba Katedry Informatyki Ekonomicznej UEP mieści się tam, gdzie już prawie można dotknąć chmur - na 18. piętrze Collegium Altum. Wśród tych chmur profesor Abramowicz wraz ze swoim zespołem wymyśla rozwiązania, które realnie zmieniają jednak życie na ziemi. Za to został uhonorowany przez SAP tytułem "Visionary Member" - "Człowiek - wizjoner".

Zespół pod kierunkiem prof. Abramowicza opracowuje m.in. tzw. nowe architektury systemów komputerowych. To "kawałki" oprogramowania, które można łączyć jak klocki lego, tworząc z ich rozmaitych konfiguracji systemy informatyczne dla różnych branż, krajów, języków, systemów prawnych. Można w ten sposób stworzyć oprogramowanie i dla supermarketu, i dla stoczni. Katedra Informatyki Ekonomicznej opracowuje także systemy prognozujące produkcję energii z nowych, odnawialnych źródeł.

Od wielu lat Katedra Informatyki Ekonomicznej UEP współpracuje z największym na świecie producentem oprogramowania dla przedsiębiorstw SAP. UEP jest członkiem SAP University Alliances - program ten zrzesza około 1500 uczelni z całego świata, które udostępniają sobie nawzajem materiały dydaktyczne. Dzięki temu studenci UEP, jako jedyni w Polsce, mają dostęp do najlepszych na świecie praktyk informatyczno-ekonomicznych. Mogą również uczestniczyć w kursie, który obejmuje zastosowania SAP. "Kurs jest bardzo trudny" - mówi prof. Abramowicz, ale z dumą dodaje, że studenci UEP świetnie sobie na nim radzą. "Zarażamy ich naszym wizjonerstwem, bo ten wirus może im tylko wyjść na dobre. Ci, którzy kończą u nas studia, mają ogromne szanse na rynku pracy: dysponują wiedzą ekonomiczną, informatyczną i do tego świetnie znają język angielski".

Tytuł "Visionary Member" to wyraz uznania dla wkładu profesora Abramowicza i jego zespołu w upowszechnianie możliwości stwarzanych przez SAP, ale też zaproszenie do nowych form współpracy. Przedsiębiorstwo zaoferowało Uniwersytetowi Ekonomicznemu utworzenie competency center w zakresie wykorzystywania Big Date'a - czyli narzędzia do przetwarzania ogromnych ilości danych. Znajduje ono zastosowanie m.in. w systemach informatycznych w energetyce i telekomunikacji, a zespół prof. Abramowicza ma doświadczenia związane z każdym z tych obszarów.