grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Powstrzymać chaos

Zarząd Związku Miast Polskich podczas spotkania on-line w dniu 6 kwietnia omówił m.in. bieżącą sytuację związaną z chaosem wokół terminu wyborów prezydenckich. Poruszano też sprawy zdrowia, edukacji, finansów publicznych.

Fot. Poznan Film Commission - grafika artykułu
Fot. Poznan Film Commission

We wnioskach ze spotkania i omówienia sytuacji wskazano, że cały czas nie wiadomo kiedy i w jakim porządku prawnym miały by się odbyć wybory na urząd prezydenta RP, a jednocześnie biegnie kalendarz wyborczy związany z datą 10 maja, który nie jest możliwy do zrealizowania.

Krytycznie oceniono zaniedbania w służbie zdrowia, która - koncentrując wysiłki na spowolnieniu fali zachorowań w wyniku pandemii CoViD-19 - niemal całkowicie zaprzestała realizować swoje obowiązki wobec innych pacjentów. Wskazuje się również pilną potrzebę zapewnienia środków gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i personelu domów pomocy społecznej.

Samorządowców niepokoi również sytuacja w oświacie, gdzie nie są podejmowane żadne decyzje dotyczące takich spraw jak: egzaminy 8-klasistów, zbliżające się matury, sposób wynagradzania nauczycieli podczas zamknięcia szkół, sprawiedliwe zasady dotowania przedszkoli i szkół niepublicznych.

Kolejne posiedzenie on-line Zarządu ZMP odbędzie się 14 kwietnia. Jego tematem będą przede wszystkim kwestie związane z wyborami.

Poznań w ZMP reprezentuje przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

oprac. red.