grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Upamiętnić Bohdana Smolenia

15 grudnia minie pięć lat od śmierci Bohdana Smolenia, który dotychczas upamiętniony jest w Poznaniu pomnikiem znajdującym się na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowej. Teraz projekt w sprawie nadania skwerowi imienia Bohdana Smolenia trafił do zaopiniowania przez Radę Osiedla Stare Miasto.

Wrotmistrz (Bohdan Smoleń) pilnuje wrotki w programie kabaretu Tey "Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey" w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, rok 1978, fot. Jerzy Nowakowski, źródło: cyryl.poznan.pl - grafika artykułu
Wrotmistrz (Bohdan Smoleń) pilnuje wrotki w programie kabaretu Tey "Zbiórka, czyli z rolnictwem na Tey" w siedzibie kabaretu przy ul. Woźnej, rok 1978, fot. Jerzy Nowakowski, źródło: cyryl.poznan.pl

Zgodnie z zasadami nazewnictwa ulic, skwerów i placów w Poznaniu, można nadać imię danej osoby nie wcześniej niż po upływie pięciu lat od jej śmierci. Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016 roku, zatem mija właśnie pięć lat od jego śmierci. Rada Osiedla ma czas do zaopiniowania projektu do 3 stycznia 2022 roku, później projektem uchwały zajmie się najpierw Komisji Kultury i Nauki RMP, a później Rada Miasta na jednej z sesji.

Bohdan Smoleń pochodził z Bielska-Białej, gdzie urodził się w 1947 roku. Do Poznania przeniósł się za namową Zenona Laskowika i razem stworzyli legendarny kabaret "Tey", który w latach 70. I 80. gromadził na swoich występach tłumy fanów w całej Polsce. Był współtwórcą festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu", który istnieje do dziś i promuje twórczość młodych satyryków.

Z pewnością zapamiętany też zostanie jako listonosz Edzio w serialu komediowym "Świat według kiepskich". W ostatnich latach zajmował się działalnością społeczną. W roku 2007 r. założył fundację "Stworzenia Pana Smolenia" zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

oprac. red.