grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

W schronisku dla zwierząt

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej odwiedziła poznańskie Schronisko dla zwierząt. Zwiedziła placówkę, zapoznała się z jej planami i problemami.

Zabudowania Schroniska dla zwierząt w Poznaniu (widok ze skarpy), fot. biuletyn.poznan.pl - grafika artykułu
Zabudowania Schroniska dla zwierząt w Poznaniu (widok ze skarpy), fot. biuletyn.poznan.pl

Od lipca 2021 roku Schronisko znajduje się w lokalizacji przy ul. Kobylepole 51 w nowym kompleksie budynków. Ukształtowanie terenu wygłusza szczekanie psów oraz oddziela schronisko od okolicznych domów i obiektów użyteczności publicznej. Placówka jest wyposażona w ogrzewanie wewnętrzne boksy z wybiegami, wszechstronną kociarnię z wydzielonymi pomieszczeniami dla poszczególnych zwierząt, szpital dla psów i kotów, zakład weterynaryjny, budynek administracyjny z salą edukacyjną. Wygodne miejsce znajdzie tu nawet 300 psów i tyle samo kotów. Nowe budynki spełniają najwyższe standardy. We wrześniu 2021 roku Schronisko zostało laureatem konkursu Top Inwestycje Komunalne 2021 zorganizowanego przez PortalSamorządowy.pl. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest najlepszym inwestycjom w Polsce. W placówce przebywają przede wszystkim psy i koty, a czasem także króliki, chomiki czy szczury. Zagubione, porzucone czy odebrane interwencyjnie właścicielom - znajdują tutaj swój tymczasowy dom i czekają na nowy, lepszy. Schronisko zapewnia im opiekę i pomoc weterynaryjną. Wszystkie zwierzęta są zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane.

W radnymi spotkali się m.in. kierowniczka Schroniska Małgorzata Baum, jej zastępczyni Katarzyna Frąckowiak oraz Maciej Dźwig - dyrektor Usług Komunalnych, którym bezpośrednio podlega Schronisko dla zwierząt w Poznaniu. Schronisko chciało by wykorzystać przylegający teren do różnego rodzaju aktywności związanych z tematyką działalności placówki (np. warsztaty, zajęcia, spotkania z behawiorystami). Można by tam ustawić np. halę namiotową. Jednym z warunków jest porozumienie się z PKP w sprawie udostępnienia drogi technicznej prowadzącej do tego terenu. Pomoc w rozmowach z PKP zadeklarowała radna Sara Szynkowska vel Sęk. W perspektywie Schronisko myśli też o budowie miejsca kremacji dla zwierząt. Problemem są niskie zarobki, co powoduje znaczną rotację pracowników i często po prostu brak rąk do pracy, a jest to praca wymagająca, ze zwierzętami często po trudnych przejściach, zaniedbanymi, schorowanymi. Wsparciem są wolontariusze. Uciążliwością są też niestety przypadki podrzucania śmieci na teren Schroniska. Mimo tych problemów już na pierwszy rzut oka po przekroczeniu progu Schroniska widać, że placówka jest bardzo starannie i profesjonalnie prowadzona, a zespół przykłada maksymalną staranność w wykonywaniu swojej pracy. Radne Halina Owsianna i Anna Wilczewska chwaliły dobrze prowadzoną stronę internetową schroniska i profil na portalu społecznościowym, w szczególności prezentowanie przypadków zwierząt, które zostały adoptowane, znalazły przyjazny dom i opiekunów. Są to bardzo budujące przykłady. Na zakończenie wizyty radne i radni przekazali schronisku zapas karmy dla zwierząt.

oprac. red.