"Art Communication" - wystawa
Na wystawie dialog sztuki zostanie ukazany w kilku aspektach, w różny sposób podejmowany przez poszczególnych artystów, którzy odwołują się do stałych wartości, cenią ideę harmonii i zrównoważonego rozwoju świata.
W przestrzeni artystycznej odbywa się dialog odwiecznych przeciwieństw. Tutaj dochodzi do konfrontacji dobra ze złem, racjonalizmu z irracjonalizmem, wyobraźni i emocji z rozumem, piękna z brzydotą. Artysta, jako osoba szczególnie wrażliwa, odwołuje się często do sacrum, do wartości duchowych, proponując odbiorcy mającemu podobne potrzeby, dialog w tym obszarze. Nie możemy zapomnieć też o dialogu płci, jednym z najbardziej nurtujących tematów od zarania dziejów.
Cechą sztuki jest jej niespotykana gdzie indziej zdolność wychodzenia poza schematy. Dlatego też dialog w jej obszarze ma możliwość przekroczenia stereotypów i stania się realnie efektywnym.
Artysta wraz ze światem, wraz z odbiorcami jego dzieł, tworzy swoistego rodzaju krąg komunikacji. Rozmaitego rodzaju doznania i obserwacje, które artysta odbiera swoją wrażliwością ze świata, przetwarza w wizje zawarte w swoim dziele artystycznym. Wizje te, świadomie, bądź podświadomie przeanalizowane, dają odbiorcom konkretny komunikat, pozwalają spojrzeć z innego punktu widzenia, odkryć coś nowego. Ludzie, odbiorcy sztuki, kontynuując kreację świata, dają tym samym odpowiedź artyście. W ten sposób powstaje dialog. Inny dialog, powstający za sprawą sztuki, odbywa się między jej odbiorcami, oraz między jej odbiorcami i innymi ludźmi. Ludzie komunikują się między sobą wychodząc czasem poza klasyczne schematy, odkrywając nowe możliwości.
Od zarania dziejów kultura, a wraz z nią artyści, znajduje się na przedzie parady rozwoju świata, cywilizacji. Nowe idee, nowe wizje, rodzą się w umysłach otwartych, nieogarniętych lękiem przekroczenia granic i zajrzenia w zamknięte dotąd obszary. Leonardo da Vinci był jednym z największych umysłów ludzkich. W historii świata zawsze wspomina się artystów. Wraz z przedstawicielami innych sztuk powołują oni do życia nowe wizje, idee renesansu, humanizmu, odkrywają rolę emocji i pasji w baroku, czy w romantyzmie, rolę rozumu w dobie klasycyzmu... Surrealizm, dadaizm, czy abstrakcjonizm - idą jeszcze dalej w kierunku zrzucenia stereotypów i otwarcia na nowe, nietknięte jeszcze obszary. W pewnym sensie ośmielają pozostałych - naukowców, inżynierów, badaczy, do rozwinięcia skrzydeł wyobraźni i skierowania się na kolejne tory ku rozwoju cywilizacji. Przy czym artysta nie tylko otwiera nowe drzwi, ale też pilnie stoi na straży wydarzeń zaistniałych - filtruje przez siebie wszystko, co dzieje się dookoła, rejestrując zarówno dobre, jak i złe kierunki. Potrafi wychwycić nawet te ledwo wyczuwalne niuanse, które pozytywnie, bądź negatywnie wpływają na kondycję wszechświata, na człowieka.
Zobacz www.ventzi.art.pl