Spotkanie z dr Krystyną Starczewską pt."Polska szkoła - posłuszeństwo czy wolność?"

06.02.2007
19:00

Dyscyplina, posłuszeństwo, mundurek, porządek, zero tolerancji, uczniowska godzina policyjna, zakaz, nakaz, obowiązek, kara, represja, przemoc, nadzór, kontrola, ośrodki wychowawcze... Takie słowa w obiegu publicznym kojarzą się z tym, co władze chcą robić ze szkołą, uczniami i edukacją publiczną w Polsce, nazywając to programem zmian w oświacie. Agresja, przemoc i wrogość kontra strach, odwet i represja... Albo na odwrót.

Prawie 18 lat temu Polska wyszła z dyktatury, zaczęła odzyskiwać wewnętrzną i zewnętrzną wolność i zaprowadzać od podstaw demokratyczny ład, gwarantować prawa i wolności ludzkie i obywatelskie. Uwieńczyła to akcesja do Unii Europejskiej: wolni ludzie w wolnym społeczeństwie i otwartej przed nami Europie...

Skąd, w takim kontekście, odwoływanie się do autorytarnej, plemiennej mentalności rodem z XIX wieku, przejętej wzorami przeszłości i zamkniętej na to, co nowe, nieznane albo przyszłe, epatującej surowym, represyjnym rygoryzmem? Mentalności, dla której pojedynczy człowiek jest bez reszty własnością zbiorowości narodu, państwa, swojej kasty..? Skąd pewna społeczna przychylność wobec utrzymanych w takim duchu pomysłów władz? Czy to tylko pójście na łatwiznę rygorystycznych rozwiązań, pozornie skutecznych, czy głębsze rozczarowanie wolnością i demokratycznym ładem?

Czy są i jakie szanse, by mimo wszystkich oporów i zagrożeń ze strony świata dorosłych na szerszą skalę rozwiązywać problemy polskiej szkoły w obrębie kanonu podstawowych wartości humanistycznych, demokratycznych, liberalnych, nastawionych na podmiotowy rozwój osobowości ucznia traktowanego jako cel nadrzędny?

Dr Krystyna Starczewska nauczycielka, polonistka, filozof i pedagog, autorka kilku książek, podręczników i artykułów publicystycznych, dyrektor XX Społecznego Gimnazjum w Warszawie, współzałożycielka Zespołu Szkół Społecznych Bednarska.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek pod nr tel.: 061 855 20 86 lub teatr @osmego.art.pl

Zobacz www.osmego.art.pl