Literatura ekstrmalna - Wokół książki "Maurice Blanchot - Literatura Ekstremalna"

07.12.2007
18:30

udział wezmą:

Przemysław Czapliński

Paweł Mościcki

Piotr Śliwiński

prowadzenie:

Joanna Bednarek

Przemysław Czapliński o książce:

Kapitalna panorama najważniejszych kategorii światopoglądowych Blanchota - intelektualny przewodnik po twórczości jednego z najważniejszych inspiratorów myślenia XX wieku. To, co najważniejsze w dorobku Blanchota - pisać z perspektywy nieuprzedzonej, opowiadać o spotkaniu z literaturą jako zderzeniu z tym, co nieprzewidywalne, pisać tak, aby przywracać literaturze zdolność wywoływania wstrząsu - zostało w tej książce nazwane i wyjaśnione. Jednocześnie prawdziwą zaletą omawianego zbioru jest zaciekawianie czytelnika dorobkiem Blanchota, odsyłanie w głąb jego twórczości, prowokowanie kolejnych pytań i dociekań.

Maurice Blanchot:

jest jedną z tych postaci współczesnej humanistyki, których nie sposób ani zlekceważyć, ani w pełni docenić. Jego teksty - filozoficzne, literackie, krytyczne - stanowią prawdziwe wyzwanie rzucone każdemu, kto starałby się zamknąć ich twórcę w jakieś gotowej etykiecie. Są one przede wszystkim nieustannym kwestionowaniem tego, jak pojmujemy sztukę, co wyznacza jej granice i decyduje o jej wpływie na nasz obraz świata i język, za pomocą którego używamy do jego opisu. Jednocześnie są przenikliwym dziełem rygorystycznej myśli i dowodem wielkiej namiętności do literatury. Książka, w której polscy autorzy mierzą się z pasją Blanchotowskiego pisarstwa, ma za zadanie nie tylko prezentację tego wciąż nieznanego w Polsce autora, ale także uczynienie rozważanych przez niego problemów naszymi problemami. Ponieważ chodzi o sprawy dla filozofii i sztuki fundamentalne, nikt kto chce uczyć się dziś krytycznego myślenia nie powinien przejść obok niej obojętnie.

Redaktor:
Paweł Mościcki (ur. 1981) - filozof, tłumacz. Doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN w Warszawie, studiował kulturoznawstwo i filozofię na UW. Członek redakcji "Przeglądu filozoficzno-literackiego" i zespołu "Krytyki Politycznej". Kilkukrotny stypendysta MENiS, EHESS w Paryżu, uczestnik School of Criticism and Theory w Cornell University. Laureat stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w roku 2007/2008. Zajmuje się głównie współczesną filozofią, teorią literatury i innymi dziedzinami sztuki, a także pograniczami filozofii i teologii. Tłumaczył m.in. Derridę, Marina, Blanchota, Badiou, Barthesa, Benjamina, Agambena. Publikował w "Principiach", "Sztuce i filozofii", "Literaturze na świecie", "Krytyce Politycznej", "Przeglądzie filozoficzno-literackim", "Pamiętniku literackim", "Kresach", "Teatrze". Obecnie pracuje nad książką poświęconą różnym znaczeniom gestu w nowoczesności.