Wielki Zderzacz Handronów LHC - wystawa w Poznaniu

07.03 – 15.03.2009

Wystawa w przystępny sposób wyjaśnia pracę akceleratora LHC - największego na świecie urządzenia badawczego, zbudowanego w CERN w pobliżu Genewy.

Wystawa wyjaśnia, po co został zbudowany i jak działa wielki akcelerator oraz co kryje się we wnętrzu gigantycznych detektorów, przeznaczonych by w każdej sekundzie rejestrować miliony cząstek. Pokazuje także, jakie możliwości otwiera zastosowanie wiedzy uzyskanej dzięki LHC. Wystawa jest również okazją do podejrzenia tajemniczego świata kwarków oraz ich oddziaływań.

Większość informacji prezentowana jest w postaci eksperymentów, w których uczestniczyć mogą sami zwiedzający. Dzięki zbudowanej przez studentów komorze mgłowej można zaobserwować ślady cząstek docierających z kosmosu na Ziemię. Wystawa prezentuje między innymi, w jak działa znajdujący się w telewizorze akcelerator cząstek, jak, dzięki kuchence mikrofalowej, można zmierzyć prędkość światła oraz jak samemu zbudować prosty miernik promieniowania. To tylko niektóre z przedstawianych eksperymentów.

Organizatorzy zadbali, by wystawa była przystępna dla bardzo szerokich kręgów publiczności. Dlatego sięgnięto m.in. do tak nietypowych rozwiązań jak ukazanie zasady działania akceleratora za pomocą torów drewnianej kolejki-zabawki, na których rozpędzane są kulki zderzające się z małymi magnesami. Będzie można także nadmuchać sobie własny hadron - z barwnych baloników w balonikach wypełnionych helem - oraz zaprojektować lokalizację LHC w pobliżu własnego domu. Odważni będą mogli samodzielnie zmierzyć, ile cząstek promieniowania jonizującego z kosmosu w każdej sekundzie przenika przez nasze ciało, a także zobaczyć tory tych cząstek na ścianie mionowej zbudowanej w Zakładzie Promieniowania Kosmicznego IPJ w Łodzi.

Po zakończeniu ekspozycji w Poznaniu wystawa zostanie zaprezentowana w kilku innych miastach Polski, w Gliwicach, Toruniu, Lublinie, Białymastoku i Gdańsku.

Wystawa związana jest z zeszloroczną edycją Festiwalu Nauki. Imprezę "Wielki Zderzacz Hadronów: Jak to Działa? " Wystawę wspierali: MNiSW, Polkomtel SA, IBM, SONY, Studio64, LightShop, Agencja Pawłowicz i Partnerzy, UMSt Warszawy oraz Polskie Radio Trójka.

Dodatkowych informacji udzielają współtwórcy wystawy:

prof. dr hab. Jan Pluta (Wydział Fizyki PW),  tel. 603513803

doc. dr Jan Grabski (Wydział Fizyki PW) tel. 508644411

dr  Marek Pawłowski (Instytut Problemów Jądrowych)  tel. 605173761

Zobacz www.lhc.edu.pl