Smakołyki (Angelika Markul/Elżbieta Jabłońska/ Barbara Pilch)

01.10 – 31.10.2010
18:00

Wystawa poddaje dyskusji tradycyjne schematy percepcji sztuki oparte na wzroku. Oddziaływać ma na wszystkie pięć zmysłów przy pomocy różnych środków wyrazu - obiektów przestrzennych, instalacji zapachowych, pożywienia - by najpełniej wyrazić doświadczenia dzisiejszej kultury, poszukującej nowych estetyk.

Wystawa jest zaproszeniem do refleksji nad kulturowymi kontekstami zmysłowych doświadczeń. Artystki przez różne media postarają się przypomnieć odbiorcom doświadczenia z dzieciństwa i innych przyjemnych momentów w życiu, które przywołuje dziś zapach świeżo upieczonego ciasta czy smak czekolady (Angelika Markul), zaproponują estetyczną ucztę, na którą składały będą się takie artykuły jak wino czy cukier, które przywołają melancholijne znaczenia i staną się przewodnikami do świata romantycznych i intymnych przeżyć jego twórczyń (Basia Pilch). Wystawa będzie też prowokacją dla naszych codziennych przyzwyczajeń konsumenckich, odbiorca będzie mógł "zrobić sobie przyjemność", której interpretacje mogą pozostać dwuznaczne (Ela Jabłońska). Wystawa podważa w ten sposób tradycyjnie rozumiane kategorie estetyczne. Z tej niecodziennej perspektywy poruszone zostaną problemy, związane z ekspresją doświadczeń, które mogą wydawać się bliskie każdemu człowiekowi.

Wartości kojarzone z podziałem na ciało i umysł są głęboko zakorzenione w hierarchiach percepcji. To, co umysłowe, tradycyjnie uznawane było za lepsze od tego, co materialne, zmysłowe. Dawne teorie piękna i odbioru estetycznego w większości są także teoriami przyjemności; nie każdy jednak rodzaj przyjemności postrzegany jest jako estetyczny. Hierarchia ta stanowiła powszechny motyw zachodniej filozofii, która zmysłowość uczyniła sferą wstydliwą. Wystawa "Smakołyki" oferuje spojrzenie z nowej perspektywy, podkreślającej zmysły, nastawionej na sensualne doznania. Projekt ten ma na celu wydobycie zmysłu smaku, dotyku i węchu z estetycznego zapomnienia i przywrócenie opartych na nich doświadczeń, dziś zmarginalizowanych, w obszar zainteresowania współczesnej kultury. Można zauważyć, że artyści coraz częściej odwołują się do nich, aby wyrazić tak ważne dla człowieka emocje jak tęsknota, miłość, żal, radość, strach.

wernisaż: 1.10.2010, godz. 18.00 -20.00

Zobacz www.arsenal.art.pl