logo

Magia i technologia - wykład towarzyszący wystawie Podstawowe funkcje życiowe

18.09.2012
18:00

Silnik parowy, elektryczność, telegraf, telefon, radio, fonograf, kinematograf, kamera, komputer, internet, telefon komórkowy... i wszystko jasne. Wydaje się, że rozwój technologii zmierza ku coraz bardziej efektywnym i racjonalnym rozwiązaniom. Ale co począć z kocim pianinem, kaczką Vaucansona, pierdzącym ogniem królikiem Fontany, duchografem, czy telegrafem spirytualnym? W naszym myśleniu na temat technologii, niezależnie od tego czy uważamy się za technofilów czy technofobów, dominuje przekonanie, że narodziny nowych mediów i wynalazków podyktowane było przede wszystkim praktycznymi potrzebami współczesnego człowieka. Technologia nie zawsze jednak wiąże się wyłącznie z naukową racjonalnością. Już w epoce nowożytnej, kiedy powstawały pierwsze automaty, ludzie dostrzegali w nowinkach technologicznych elementy magiczne, w późniejszych epokach za sprawą nowych technologii wyłaniały się niejednokrotnie nowe ruchy religijne, a ówczesne nowe media miały nawet służyć do komunikacji z duchami.

Prezentacja będzie okazją, aby przyjrzeć się tym momentom w historii nauki i technologii, w których racjonalne i naukowe podejście do rzeczywistości splatało się z magią, religią i zabobonem.

Joanna Walewska - doktorantka w Instytucie Filozofii UJ oraz Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Zajmuje się sztuką i archeologią nowych mediów, Internetem oraz telewizją.

Zobacz arsenal.art.pl