Joanna Marcinkowska

Dwie kultury - jeden świat

2012-11-10 ( sobota )
POSM II st., ul. Solna 12, Poznań

Wyjątkowe, polsko-niemieckie wydarzenie artystyczne. Koncerty w Berlinie i Poznaniu, uświetniające obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski, są owocem polsko-niemieckich warsztatów artystycznych, odbywających się w obu miastach.

Program koncertów ukazuje przenikanie się polskiej i niemieckiej kultury na przestrzeni wieków oraz wzajemne inspiracje artystów, a takze daje okazję do refleksji nad historycznym kontekstem dwóch ważnych rocznic - 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 23. rocznicy upadku muru berlinskiego.

Do wspólpracy organizatorzy zaprosili wybitnych, uhonorowanych licznymi laurami wirtuozów - Stefana Tararę i Joannę Marcinkowską. Poznańska orkiestra Sinfonietta Polonia i JugendKammerOrchester Berlin połączyły się  dla realizacji tego projektu w jeden zespół. Dyrygować będą na zmianę szefowie obu orkiestr -  Cheung Chau
i Till Schwabenbauer.

Stefan Tarara - laureat III nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, jest pierwszym Niemcem w historii tego konkursu, uhonorowanym tak wysoką nagrodą.  Artysta jest laureatem I nagrody 23 międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. W jego wykonaniu z towarzyszeniem orkiestry zabrzmi II koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 Henryka Wieniawskiego.

Joanna Marcinkowska  - poznańska pianistka, laureatka 21 międzynarodowych i krajowych konkursów, w tym
I nagrody  na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt. oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Arthur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy i głównej nagrody na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, wykona Fryderyka Chopina  Wariacje na temat  Là ci darem la mano z opery Don Giovanni  Mozarta na fortepian i orkiestrę, op. 2.

Ponadto w programie młodzieńczy utwór Karola Szymanowskiego - Uwertura koncertowa E-dur, op. 12, skomponowana w 1905 roku. Muzyczna osobowość kompozytora zaczynała się wówczas dopiero kształtować. Zafascynowany twórczością Wagnera i R. Straussa, napisał Szymanowski uwerturę, nacechowaną olbrzymią ekspresją, siłą brzmienia i rozmachem.  Nie posiada ona jeszcze cech charakterystycznych dla późniejszego stylu Szymanowskiego, ale  jest ciągle bardzo chętnie wykonywana i nagrywana przez renomowane orkiestry.

Program koncertu zamyka się piękną klamrą. Zabrzmi brawurowy, pełen humoru, wirtuozowski poemat "Wesołe psoty Dyla Sowizdrzała" (1895). jeden z najsłynniejszych utworów mistrza orkiestracji - Richarda Straussa, którym był tak zafascynowany  nastoletni Szymanowski. Humor i dramat podane w mistrzowskiej oprawie dźwiękowej.

Prowadzenie koncertu w Poznaniu: Andrzej Chylewski

Bezpłatne zaproszenia na koncert w Poznaniu: Centrum Informacji Miejskiej, tel. 194 31  oraz rezerwacja
tel. 609 969 666 i 602 357 048