Czerwony plakat informacyjny z białym tekstem.

Antypomnik "SORRY" Joanny Rajkowskiej

2022-06-29 ( środa ) – 2022-09-01 ( czwartek )
Przystań sztuki, ul. Roosevelta 22, Poznań

Joanna Rajkowska, ceniona polska artystka, pojawi się w Przystani Sztuki ze swoim najnowszym projektem "SORRY". Na wejściu do Przystani Sztuki stanie betonowy mur. Będzie on fizyczną przeszkodą, której nie da się przekroczyć, ani się na nią wspiąć.

Percepcja samego projektu nie jest jednak łatwa. Dopiero z góry widać że mur składa się z liter tworzących słowo SORRY, który z perspektywy przechodnia nie jest widoczny.

Projekt Joanny Rajkowskiej jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia o skali jak państwowej, tak i światowej. Jest to reakcja na kryzys uchodźczy i gospodarczy, sytuację na granicy polsko-białoruskiej czy nadmierną eksploatację środowiska naturalnego.

"SORRY" jest rodzajem lustra: Rajkowska chce wprowadzić widza w niekomfortową sytuację zażenowania, gdy twarzą w twarz staje z prawdą i nie bardzo wie, co z nią zrobić. Chce, abyśmy z naszym komfortem wreszcie poczuli się źle i zadali sobie niewygodne pytania, na które nie znamy odpowiedzi.

Rajkowskiej nie chodzi ani o karanie winy, ani też tylko o wypowiedzenie prawdy. Artystka chce odwrócić rolę ofiary i sprawcy: nie (tylko) jesteśmy ofiarami wszelkich katastrof - jesteśmy przede wszystkim ich sprawcami.

Miejsce: Poznań, Przystań Sztuki, ul. Roosevelta 22 - plac między biurowcem Bałtyk, a Concordią Design.

Otwarcie: 29.06 2022, godz. 19.00 (wernisaż)

O godzinie 19.30 odbędzie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział:

Goście: Joanna Rajkowska, Jan Sowa, Małgorzata Juszczak

Moderator: Monika Bobako

Zobacz https://www.facebook.com/events/334133092200366/