"Kości. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne badania densytometryczne".

Osteoporoza to najbardziej powszechne schorzenie układu kostnego, które doprowadza do zwiększonej łamliwości kości. Choroba jest bezobjawowa, co utrudnia rozpoznanie pogarszającego się stanu struktury kostnej.
Badanie gęstości kości, czyli densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala także na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50 roku życia oraz mężczyznom po 55 roku życia.

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy: tel: 61 832 08 12. Można ich dokonać najpóźniej na 24h przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Samo badanie jest krótkie, trwa około 10 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Stosowana metoda badania to tzw. dwuwiązkowa absorbcjometria rentgenowska, w której wykorzystuje się bardzo niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego i naświetla promieniami X wybraną okolicę szkieletu. Pomiar w Osteobusie wykonywany jest z odcinka lędźwiowego (L1 - L5) kręgosłupa.

Dodatkowo, w Osteobusie pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba.Fundacja NEUCA dla Zdrowia dokłada wszelkich starań, aby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim pacjentom bezpieczeństwo. W Osteobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do busa każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce Fundacja Neuca dla Zdrowia zaprasza pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

Przeciwskazania:

  • Badania nie mogą wykonywać kobiety w ciąży.
  • Badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).
  • Badania nie powinno się wykonywać u osób, które w ostatnim roku miały badanie RTG lub Rezonans.
  • Pacjenci z katarem, gorączką, osłabieni, z padaczką nie mogą podejść do badania.