Piórem i ołowiem - wystawa Emiliano Gironelli Parry
30 oryginalnych prac powstało z okazji 500. rocznicy zderzenia kultury azteckiej z hiszpańską, co dało początek narodowi meksykańskiemu.
W 1519 roku w Ameryce Środkowej nastąpiło spotkanie hiszpańskiego konkwistadora Hernána Cortésa i azteckiego władcy Montezumy. Początkowo serdeczne relacje zmieniły się z czasem w krwawy podbój i tyranię, które doprowadziły do upadku stolicy azteckiego imperium, Tenochtitlánu, i do powstania kolonii nazwanej Nową Hiszpanią. Kolonia przetrwała ponad 300 lat.
Emiliano Gironella Parra mierzy się z tą tematyką w 30 dziełach, w których przedstawia swoją artystczną wizję pierwszego spotkania dwóch kultur i jednocześnie mierzy się z trudną, krwawą przeszłością tego, co ukształtowało szerokopojętą "meksykańskość". Prace przygotował z myślą o albumie, który składa się z dwóch tomów: jeden poświęcony jest Cortésowi (Ołowiem i Piórem), drugi zaś władcy Montezumie (Piórem i Ołowiem).
Jak piszą organizatorzy wystawy: "Gironella Parra zachęca młode pokolenia do rozważań nad złożonością historii i przyjęcia, że mieszanie się kultur działa wzbogacająco na obie strony. »Pióro« i »ołów« to główne motywy wystawy. Artysta w niezwykły sposób zagłębił się w znaczenie tego spotkania. Stworzył serię prac skoncentrowanych z jednej strony na postaci Montezumy, które skupiają się wokół pióra, par excellence symbolu wojownika wśród tubylców, z drugiej strony wokół ołowiu - symbolu tronu, reprezentującym Cortésa, który dodatkowo przekształcił podbój, dzięki swoim kronikom, w literaturę."
W Polsce wystawa prezentowana jest w ramach obchodów 95. rocznicy nawiązania stosunków między Polską a Meksykiem (1928-2023). Piórem i Ołowiem przyjechało tu dzięki wsparciu Heraldo de México i Grupo Andrade. W dniach 17.02-2.04 prezentowana była po raz pierwszy w Europie w warszawskim Instytucie Cervantesa, nastepnie w terminie 20.04-15.06 w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Emiliano Gironella Parr początkowo interesował się głównie fotografią i kinem. Jednak bardzo szybko jego praktyka artystyczna skierowała go ku malowaniu, grawerowaniu i drzeworytnictwu - techniki, której jest uznanym specjalistą. Meksykańską tematykę jego prac z pewnością zawdzięcza rodzicom (również uznanym meksykańskim artystom) i narodowemu środowisku artystycznemu, w którym został wychowany. Przede wszystkim interesują go tematy ludowe i popularne, ale także te słynne i literackie, jak byki, walki kogutów.
Piórem i Ołowiem zaprezentował po raz pierwszy w ramach 48. Festiwalu Cervantino w Muzeum Ikonograficznym Don Kichota w Guanajuato. W 2021 roku został zaproszony do udziału w roli prelegenta w XXX. Festiwalu Coloquio Cervantino. Artysta zaprezentował również swoją wystawę Cortés pisarz w Muzeum Ikonograficznym Don Kichota w Guanajuato.
W wernisażu wystawy udział wezmą: Juan Sandoval Mendiolea (Ambasador Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w RP), Władysław Szebiotko (Konsul Honorowy Meksyku w Poznaniu) oraz Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznania).
oprac. iz
Wstęp wolny.