Na zdjęciu fragment wystawy.

Ekspozycja o Pawle Edmundzie Strzeleckim na Poligrodzie

2023-12-06 ( środa ) – 2023-12-31 ( niedziela )
Poznań, ul. Piotrowo 2

To już ósma lokalizacja wystawy, która jak na swojego patrona przystało, "wędruje" po Poznaniu od marca tego roku. Do tej pory wystawę gościli: Głuszyna, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, Teatr Polski, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Plac Wolności, Wzgórze św. Wojciecha i Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego. Wystawę na Piotrowie będzie można oglądać co najmniej do końca roku. 

Paweł Edmund Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Ekspozycja o Pawle Edmundzie Strzeleckim została przygotowana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Współorganizatorami są: Miasto Poznań, Rada Osiedla Głuszyna. Kuratorem wystawy jest Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, zaś sponsorem Janusz Tomaszkiewicz, prezes firmy Envirotech.

opr.sw