Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Obrazek przedstawia plakat wydarzenia Agat Art. Jest to wystawa prac konkursowych jubilerów, wykonanych z agatu. Na plakacie, na czarnym tle znajduje się nazwa wydarzenia, dane dotyczące jego miejsca i czasu trwania oraz minerał agat.

Agat Art. Wystawa współczesnej sztuki złotniczej

2021-11-27 ( sobota )
11:00
Galeria YES, ul. Paderewskiego 7, Poznań

"AgatART. Siła kamienia" to czwarty konkurs złotniczy organizowany przez Galerię YES na przestrzeni 23 lat jej istnienia. Dotychczas zrealizowane zostały projekty: "PearlART", "BrylART" oraz "Ćwierć". W dwóch pierwszych artyści otrzymali od organizatorów kolejno perły oraz diamenty, które mieli za zadanie oprawić w talent. - I tym razem wybitnym polskim artystom złotnikom przekazaliśmy materiał, który stanowił punkt wyjścia do dalszych działań - wyjaśnia Maria Magdalena Kwiatkiewicz, założycielka Galerii YES. - W ich ręce trafiły agaty - przepięknej urody kamienie, które kryją w sobie wiele nieoczywistych historii i są dla mnie osobiście bardzo ważne - wyjaśnia.

Prace polskich artystów złotników poddane zostały ocenie 18 października 2021 r. Jury w składzie: Maria Magdalena Kwiatkiewicz (przewodnicząca), Anna Sado, Kasia Bukowska, Magda Dąbrowska oraz Marek Nowaczyk, zgodnie uznało, że wszystkie nadesłane obiekty zaprezentowane zostaną w ramach wystawy pokonkursowej, wskutek czego w dniach od 26 listopada 2021 r. do 29 stycznia 2022 r. zobaczyć będzie można 57 prac autorstwa 45 artystów. Czego można się spodziewać po zbiorze prezentowanych obiektów? - Przede wszystkim artyści złotnicy kolejny raz zaskoczyli nas kreatywnością i pomysłowością. Podeszli do tematu agatów z fantazją i refleksją. Nie zabrakło również realizacji ze sporą dozą humoru, ale także nostalgii. Klasyczne techniki złotnicze dopełniały autorskie rozwiązania i na odwrót. I mimo że kanwą obiektów były agaty o dość podobnej kolorystyce, co mogłoby wskazywać na całkiem jednolitą wystawę, to udało się nakreślić bardzo urozmaiconą kompozycję na wysokim poziomie artystycznym - pointuje Magda Kwiatkiewicz. Oglądając zgromadzone w gablotach obiekty, będzie można przenieść się do zupełnie innego wymiaru sztuki złotniczej, której wspólnym mianownikiem w tym przypadku stał się niepozorny minerał.

Zobacz galeriayes.pl/wystawa/agatart-sila-kamienia/